Pielgrzymka: Msza i konferencja we Włodowicach (II dzień)

Data dodania: 2022.08.08

Najważniejszym momentem drugiego dnia XXXI Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (Pielgrzymki Olkuskiej) jest obiadowy postój w parafii pw. św. Bartłomieja Ap. we Włodowicach (archidiecezja częstochowska). W tym miejscu pielgrzymi uczestniczyli we wspólnej Eucharystii.

Mszy przewodniczył ks. Maciej Byrczek, a homilię wygłosił ks. Kacper Goncerz. Obecny był także ks. Mateusz Stanek. Wszyscy trzej są tegorocznymi neoprezbiterami.

Wcześniej, tuż przed Mszą świętą konferencję duchową do pątników skierował ojciec duchowny pielgrzymki - ks. Michał Borda. Kontynuował swoją refleksję wokół struktury liturgii Mszy Świętej.

Konferencja dotyczyła Liturgii Słowa, jako tej części Eucharystii, w czasie której sam Bóg zwraca się do swojego ludu:

Bóg do nas przemawia, a my Go wysłuchujemy, aby następnie wprowadzać w życie, to co usłyszeliśmy. Słuchanie jest bardzo ważne.

W istocie jest to kwestia życia, jak to słusznie wyrażają zdecydowane słowa: „nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” (Mt 4, 4). Słowo Boże przekazuje nam życie. W tym sensie mówimy o Liturgii Słowa jako o „stole”, jaki przygotowuje Pan, aby karmić nasze życie duchowe. Ten stół liturgiczny jest obfity, w dużej mierze czerpiąc ze skarbów Biblii, zarówno Starego jak i Nowego Testamentu, ponieważ w nich jest głoszona przez Kościół jedna i ta sama tajemnica Chrystusa.

Trzeba poszukiwać dobrych lektorów, którzy potrafią czytać, a nie mamroczą coś pod nosem, aby można było rozumieć. Trzeba ich przygotować, zrobić przed Mszą św. próbę, żeby dobrze czytali. Może po pielgrzymce do Częstochowy to czas dla Ciebie, by w ten sposób zaangażować się w życie wspólnoty parafialnej? - mówił ks. Borda w konferencji.

Z kolei w czasie homilii ks. Kacper Goncerz zachęcał pielgrzymów, aby bez obaw oddawali swoje życie w ręce przychodzącego do nich Jezusa:

Jezus nie boi się słabości człowieka. Jezus daje pomimo mojej słabości, pomimo mojego lęku, pomimo mojego grzechu. Kiedy moje życie staje się żyzne? Wtedy, gdy pozwalam Jezusowi, aby On sam mnie karmił, aby mnie żywił, aby mnie pielęgnował, aby był zaspokojeniem każdej mojej potrzeby.

Jest to możliwe, gdy obumieram. Jezus buduje we mnie dobro, troszczy się o obfitość mojego życia, kiedy obumieram, to znaczy rezygnuję z grzechu. Kiedy pozwalam, aby On pierwszy kochał we mnie. Kiedy pozwalam, aby On pierwszy miał nadzieję w moim życiu. Kiedy pozwalam, aby On stawał się moją wiarą. Jezus kocha dawać, abym nie był sam. - zaznaczył kaznodzieja.

W czasie ogłoszeń głos zabrali przedstawiciele Wojowników Maryi, zapraszając wszystkich na diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 18 września, a rozpocznie się o godz. 15:00 Koronką do Bożego Miłosierdzia w Bazylice Katedralnej pw. Wniebozięcia NMP w Sosnowcu.

Celem II dnia pielgrzymowania jest miejscowość Łutowiec, gdzie pielgrzymi zatrzymają się na nocleg, a wcześniej wezmą udział w modlitwach wieczornych, połączonych z Apelem Jasnogórskim.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech