Pielgrzymka Olkuska: Pątnicy już IV dzień w drodze

Data dodania: 2022.08.09

IV dzień XXXI Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę (Pielgrzymki Olkuskiej) rozpoczyna się zawsze celebrowaniem wspólnej Mszy Świętej na polu namiotowym w Złotym Potoku. Eucharystii przewodniczył ks. Grzegorz Walczak, przewodnik grupy błękitnej (Sułoszowa-Przeginia).

Kazanie wygłosił ks. Michał Borda, ojciec duchowny pielgrzymki. Kontynuując rozważanie na temat struktury Mszy Świętej kaznodzieja zwrócił tym razem uwagę na sens obrzędów zakończenia:

Chrześcijanie nie idą na Mszę św. aby wypełnić cotygodniowy obowiązek, a później o wszystkim zapominają. Nie, chrześcijanie idą na Mszę św. aby uczestniczyć w męce i zmartwychwstaniu Pana, a następnie żyć bardziej jako chrześcijanie: rozpoczyna się zaangażowanie świadectwa chrześcijańskiego. Wychodzimy z kościoła, aby „iść w pokoju” niosąc Boże błogosławieństwo w codzienne działania, do naszych domów, w miejsca pracy, między zajęcia miasta doczesnego, „wielbiąc Pana naszym życiem”. – mówił ks. Borda.

Ojciec duchowny pielgrzymki zaznaczył, że uczestnictwo w Eucharystii powinno przekładać się na konkretne życiowe postawy:

Nie wolno nam zapominać, że sprawujemy Eucharystię, po to, żeby uczyć się, jak stawać się mężczyznami i kobietami eucharystycznymi. Co to znaczy? Oznacza pozwolenie, aby Chrystus działał w naszych czynach: aby Jego myśli były naszymi myślami, Jego uczucia naszymi uczuciami, Jego wybory także naszymi wyborami. A to jest świętością. Czynienie tego, co czynił Chrystus to chrześcijańska świętość.

Ponadto rozpalając w naszych sercach Bożą miłość, Eucharystia oddziela nas od grzechu: „Im bardziej uczestniczymy w życiu Chrystusa i pogłębiamy przyjaźń z Nim, tym trudniej jest nam zerwać więź z Nim przez grzech śmiertelny”.

Wreszcie, udział w Eucharystii zobowiązuje do pomocy innym, a zwłaszcza ubogim ucząc nas przechodzenia od ciała Chrystusa do ciała braci, gdzie oczekuje, że Go rozpoznamy, będziemy Jemu usługiwali, oddawali cześć i miłowali. - zauważył kaznodzieja.

Po Mszy Świętej pielgrzymi udali się do Siedlca oddalonego 5 km od miejsca noclegu w Złotym Potoku.

Dziś pielgrzymi zatrzymają się jeszcze w Przymiłowicach na obiad, a nocować będą w Joachimowie. Tego dnia przejdą łącznie ponad 21 km.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: kl. Łukasz Muzyk, Iza Bator