Diecezjalna Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej

Data dodania: 2022.09.10

Już po raz ósmy wierni Diecezji Sosnowieckiej pielgrzymowali do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. 10 września ich modlitewne spotkanie rozpoczęło się Mszą w Bazylice Matki Bożej Anielskiej pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. Następnie pielgrzymi udali się na Dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej.

Eucharystię koncelebrował m. in. ks. Andrzej Nackowski - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. Henryk Chmieła - dziekan olkuski, a także księża-opiekunowie grup pielgrzymkowych z terenu Diecezji.

Sosnowieckich pątników powitali Ojcowie Bernardyni, którzy posługują w kalwaryjskim Sanktuarium:

Zdajemy sobie sprawę, że każdy z nas potrzebuje modlitwy. A w trudnym „dziś” w sposób szczególny potrzebuje jej każda chrześcijańska rodzina. Witam w tym sanktuarium rodziny Diecezji Sosnowieckiej. Nie ustawajcie w modlitwie! A Matka Boża Kalwaryjska z pewnością otoczy płaszczem swojej opieki wasze rodziny i każdego z osobna, pogłębiając pokój, wzajemną miłość, cierpliwość i łagodność - mówił we wstępie o. Franciszek Salezy Nowak

Bp Grzegorz Kaszak w homilii zachęcał pielgrzymów do modlitwy, która zawsze owocuje wewnętrzną siłą:

Te nasze odwiedziny u Matki Bożej są wielką korzyścią dla nas. To nie my przecież sprawiamy jej łaskę. Ona przecież jest już w niebie u boku swego Syna. My przychodząc tutaj i modląc się, sobie czynimy łaskę, otrzymujemy niezwykłą moc i siłę. Powiedział nam już o tym Pan Jezus w Ogrójcu, kiedy zwrócił się do Apostołów z prośbą o czuwanie i modlitwę. Nasz Pan tłumaczy także dlaczego mamy się modlić. Mamy się modlić, aby nie ulec pokusie. Kiedy się modlisz, otrzymujesz z nieba wysokiego niewidzialną moc, siły na ciebie zstępują. I dzięki tym siłom jesteś w stanie powiedzieć „nie” złu, które przychodzi do ciebie z podszeptem - podkreślił sosnowiecki ordynariusz.

Za obecność i modlitwę podziękował pielgrzymom ks. Henryk Chmieła, dziekan z Olkusza:

- Po raz  ósmy w diecezjalnej pielgrzymce i po raz dwudziesty w pielgrzymce dekanatu olkuskiego przybywamy na Kalwarię. Czy od zeszłego roku ubyło nam intencji? Pewnie wiele z tych, które tu przywieźliśmy zostało wysłuchanych. Ale wiemy, że nie ubywa intencji, ale przybywa. Choćby modlitwa o pokój w Ukrainie. Nie spodziewaliśmy się rok temu, że w Europie czeka nas taka intencja. Wszystkim wam, drodzy pielgrzymi, którzy przybyliście tutaj, dziękuję, że zdecydowaliście się na to, by stanąć w 2022 roku na tym wzgórzu kalwaryjskim i iść dróżkami Pana Jezusa i Matki Bożej - powiedział ks. Chmieła na zakończenie liturgii.

Po Eucharystii pielgrzymi zostali podzieleni na dwie grupy, z których pierwsza udała się na Dróżki Pana Jezusa, a druga - na Dróżki Matki Bożej.

W 8. Diecezjalnej Pielgrzymce do Kalwarii Zebrzydowskiej wzięło udział blisko 900 pątników, którzy przybyli autokarami z Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Olkusza, Osieka, Psar, Sułoszowej, Wolbromia i innych miejscowości.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech