Sosnowiec: nadanie imienia Jana Matejki SP nr 16

Data dodania: 2022.10.16

- Zadaniem szkoły jest rozwijanie człowieczeństwa, a wzorem człowieczeństwa jest Jezus Chrystus, który człowiekowi ukazał, dokąd winien zmierzać – powiedział bp Grzegorz Kaszak 13 października podczas Mszy Świętej w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli. Eucharystia w parafii Księży Sercanów była sprawowana z okazji nadania imienia Szkole Podstawowej nr 16 w Sosnowcu imienia Jan Matejki.

Na wspólnej modlitwie zebrali się uczniowie ze swoimi rodzicami, a także nauczyciele, wychowawcy i dyrekcja Szkoły Podstawowej.

Bp Kaszak w homilii podjął refleksję na temat rozwijania zdolności intelektualnych młodzieży:

- Człowiek został obdarzony przez Pana Boga rozumem. I kiedy rozwija w sobie tę otrzymaną zdolność, kiedy kształtuje swój umysł – może poznawać świat i prawa, jakie nim rządzą. W ten sposób człowiek może wykonać polecenie, które Pan Bóg już na początku, u zarania dziejów, kiedy stworzył świat i człowieka, wypowiedział do ludzi: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. - mówił Biskup.

Sosnowiecki ordynariusz zauważył, że zdolności umysłowe człowieka wykraczają poza teraźniejszość i służą także przyszłości:

- Rozum powinien nam służyć także do tego, aby przekazać przyszłym pokoleniom wszystko to, co otrzymaliśmy. Chodzi o to, aby tak dbać i pielęgnować całe stworzenie, aby przekazać coś więcej tym, którzy po nas przyjdą. - zauważył hierarcha.

Bp Kaszak wskazał również na konieczność rozwoju fizyczno-cielesnego młodzieży, którego deficyt można było zauważyć w okresie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19:

- Powinniśmy przywiązywać wielką wagę do wychowania fizycznego w szkołach, bo ciało również jest darem od Pana Boga. Pod tym względem w okresie pandemii odczuliśmy spore braki. Wówczas polskie dzieci zostały zamknięte domach, gdzie nie było możliwości dla rozwoju ciała. Dlatego zwłaszcza teraz, po pandemii, trzeba na nowo powrócić do kształtowania i rozwoju fizycznego naszych pociech, które zdecydowanie za długo siedzą przed komputerami. - podkreślił sosnowiecki ordynariusz.

Szkoła Podstawowa nr 16 w Sosnowcu posiada jedną z najdłuższych tradycji w mieście. Powstała w 1898 roku. Budynek przy ul. Okrzei, w którym SP nr 16 mieści się do dziś, stał się siedzibą szkoły we wrześniu 1950 roku. W wyniku reformy szkolnictwa placówkę od roku szkolnego 2000/2001 przekształcono w sześcioletnią szkołę podstawową, by od roku 2017/2018 w wyniku kolejnej reformy przekształcić ją ponownie w ośmioklasową szkołę podstawową.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia: Sławomir Kuś