Listopad: Czym są odpusty dla zmarłych?

Data dodania: 2023.10.31

Uroczystością Wszystkich Świętych, obchodzoną tradycyjnie 1 listopada, rozpoczynamy szczególny czas modlitwy za zmarłych. Wyjątkową formą pomocy tym, którzy już odeszli, są odpusty, które można ofiarować w ich intencji w dniach od 1 do 8 listopada włącznie. Czym są odpusty za zmarłych i pod jakimi warunkami można je uzyskać.

Jak tłumaczy o. Tomasz Wytrwał, dominikanin, dla zrozumienia kwestii odpustów konieczne jest rozróżnienie między winą i karą za grzechy popełnione przez człowieka:

- Pojednanie grzesznika z Bogiem i Kościołem dokonuje się poprzez sakrament pokuty, w którym zostaje zgładzona wina penitenta. Jednak nauka Kościoła o czyśćcu ukazuje, że nawet wtedy, gdy wina została odpuszczona w sakramencie pojednania pozostaje jeszcze kara za popełnione zło, którą grzesznik musi spłacić, aby w pełni się oczyścić.

Dlatego kara, pozostająca po odpuszczeniu winy, która jest przynależna za ten grzech, musi być odpokutowana albo w tym życiu poprzez uczynki miłosierdzia, albo w przyszłym życiu przez odpokutowanie kar czyśćcowych. - wyjaśnia o. Wytrwał.

Nauka Kościoła o odpustach wypływa z wyznawanej wiary w świętych obcowanie

My wszyscy wierni na ziemi tworzymy Kościół pielgrzymujący i z jednej strony możemy doświadczać pomocy od świętych, a z drugiej strony jesteśmy zobowiązani do pomocy duchowej naszym braciom, którzy poprzedzili nas i cierpią w czyśćcu. - dodaje dominikanin.

Jakie są warunki, aby uzyskać odpust dla zmarłych?

Wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i pomodlą się za zamarłych, zyskają odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących. Odpust ten w dniach 1-8 listopada jest odpustem zupełnym, a w pozostałe dni roku jest odpustem cząstkowym. Jest to odpust pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można zyskać jeden raz na dzień.

Wierni, którzy odwiedzą kościół lub kaplicę w celu przyjścia z pomocą duszom zmarłych i odmówią tam Ojcze nasz i Wierzę w Boga, w Dzień Zaduszny mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: Spowiedź, Komunia św., modlitwa wg intencji Ojca Świętego oraz brak przywiązania do jakiegokolwiek, nawet lekkiego grzechu.

Odpust w Dzień Zaduszny można zyskać od południa dnia poprzedniego, aż do północy z 2 na 3 listopada. W intencji Ojca Świętego można odmówić Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo lub jakąkolwiek inną modlitwą. Jeśli brak jest wymaganych warunków, wówczas odpust ten będzie cząstkowy. Ponieważ nie jesteśmy pewni posiadania odpowiednich dyspozycji, dlatego można więcej razy wypełniać warunki zyskania odpustu zupełnego.

W pierwszych dniach listopada modlimy się za zmarłych polecanych w Wypominkach. W kościele ustawiamy paschał na znak zmartwychwstania Chrystusa i Jego zwycięstwa nad śmiercią oraz szatanem.

opracował: ks. Przemysław Lech

Więcej o teologii odpustów można znaleźć TUTAJ.