Biskup ustanowił 5 nowych szafarzy nadzwyczajnych

Data dodania: 2023.03.18

Bp Grzegorz Kaszak ustanowił 5 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Obrzęd odbył się podczas Eucharystii sprawowanej 18 marca w parafii pw. św. Brata Alberta w Sosnowcu.

Mszę świętą koncelebrował ks. Marcin Lech – diecezjalny moderator szafarzy nadzwyczajnych oraz proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach - ks. Wojciech Wosik.

Bp Grzegorz Kaszak w homilii dziękował kandydatom na szafarzy za decyzję o przyjęciu nowych zadań we wspólnocie Kościoła:

- Jesteśmy wam - drodzy szafarze - ogromnie wdzięczni za to, że chcecie podjąć tę misję. Dziękuję za waszą decyzję o chęci służby przede wszystkim Panu Bogu, a później także ludziom. Dziękuję waszym rodzinom, bo one też mają na was wpływ. Dziękuję za to, że tak pięknie przygotowaliście się do tej posługi. Niech dobry Bóg wynagradza wam za trud i poświęcenie - powiedział sosnowiecki ordynariusz.

Po kazaniu miały miejsce obrzędy ustanowienia nowych szafarzy nadzwyczajnych, których przedstawił ks. Marcin Lech. Posługę przyjęli:

- br. Michał Bronkiewicz MI (kamilianin z ZOL-u w Hutkach k/Bolesławia);

- Michał Kozieł (parafia pw. NSPJ w Sosnowcu);

- Wojciech Pietruszka (parafia pw. św. Brata Alberta w Sosnowcu);

- Tomasz Szatan (parafia pw.  św. Jakuba Ap. w Gieble);

- Paweł Włodarczyk (parafia pw. NSPJ w Dobieszowicach).

- Duszpasterstwo nadzwyczajnych szafarzy obejmuje zarówno okres przygotowawczy, jak i formację permanentną po przyjęciu posługi. - tłumaczy ks. Marcin Lech. - Kandydaci mają w sumie 9 spotkań przygotowujących. Natomiast już ustanowieni szafarze – zgodnie z wytycznymi KEP – mają obowiązek czterokrotnie w ciągu roku spotykać się na dniach skupienia. Służą one formacji duchowej, wyrażają jedność szafarzy w czasie sprawowanej w ich intencji Eucharystii oraz stanowią okazję do wymiany doświadczeń w ich posłudze. – zaznacza ks. Lech, diecezjalny moderator szafarzy nadzwyczajnych.

Nadzwyczajni szafarze Komunii świętej zostali ustanowieni oficjalnie po II Soborze Watykańskich przez instrukcję Kongregacji Sakramentów Immensae caritatis (1973).

- Zgodnie z tym dokumentem wydanym na polecenie papieża Pawła VI, świeccy szafarze mogą wspomagać duszpasterzy w udzielaniu Komunii świętej wiernym. Oczywiście, dotyczy to przede wszystkim chorych, którzy chcą przyjmować Chrystusa Eucharystycznego, ale nie mogą pojawiać się na Mszach w kościołach. – zaznacza ks. Marcin Lech.

Nadzwyczajni szafarze mogą również w szczególnych przypadkach pomagać w rozdawaniu Komunii św. podczas Eucharystii, jeśli z powodu braku kapłanów obrzęd Komunii przedłużył by znacznie sprawowanie liturgii lub wobec niedyspozycji kapłanów (np. choroba lub starość).

Wraz z nową piątką kandydatów w naszej diecezji będziemy mieli w sumie 61 nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.