Katecheci rozpoczęli nowy rok posługi

Data dodania: 2023.08.26

- Towarzyszę wam wszystkich duchowo i pamiętam o was w modlitwie, abyście się nie dali trudnościom i w pogodzie ducha pokonywali wszelkie wyzwania - powiedział do katechetów bp Grzegorz Kaszak podczas Eucharystii sprawowanej na rozpoczęcie nowego roku ewangelizacyjnej pracy w szkołach i przedszkolach diecezji sosnowieckiej.

Mszę Świętą sprawowaną 26 sierpnia w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu koncelebrował dyrektor Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu - ks. Michał Borda, diecezjalni wizytatorzy katechetyczni: ks. Marek Bigaj, ks. Andrzej Małodobry i ks. Andrzej Mróz oraz rozpoczynający studia doktoranckie z katechetyki na KUL - ks. Marcin Słodczyk, który wygłosił homilię.

Kaznodzieja nawiązując do obchodzonej w Kościele uroczystości NMP Częstochowskiej przywołał myśli św. Grzegorza Oświeciciela (III/IV w.), który schrystianizował Ormian:

Święty Grzegorz ukazywał Maryję jako pierwszą katechetkę. W tym duchu ukazuje się scenę Zesłania Ducha Świętego. Tam Maryja wśród Apostołów jest pierwszą i tą, która jest nad nimi. Dlaczego? Bo to ona umacnia ich w wierze i ona staje się też pierwszą głosicielką Słowa. - tłumaczył ks. Słodczyk

Duchowny zauważył, że misja katechety, nawet jeśli nie zawsze jest dobrze rozumiana i przyjmowana w środowisku szkolnym, powinna być powodem radości z bycia powołanym i wybranym:

W dzisiejszym psalmie śpiewaliśmy „Tyś wielką chlubą naszego Narodu”, a w uroczystość Wniebowzięcia NMP – „Tyś wielką chlubą Kościoła Świętego”. Jeżeli więc możemy powiedzieć to o Maryi, to dlaczego nie możemy tego powiedzieć o nas, katechetach? To dzięki wam wiara jest przekazywana. To wy często macie kontakt z tymi, z którymi nie ma kontaktu kapłan. Czym byłby Kościół dzisiaj, gdyby nie katecheci trzydzieści lat temu, którzy przejęli przekazywanie wiary? - pytał w kazaniu ks. Słodczyk.

Liturgiczne rozpoczęcie roku katechetycznego jest też tradycyjnie dniem, w którym katecheci diecezji sosnowieckiej wyrażają swoje najlepsze życzenia i modlitewną pamięć o bp. Grzegorzu, który 3 września obchodzi swoje imieniny.

W czasie uroczystości głos zabrał także ks. Andrzej Mróz. Jako proboszcz parafii pw. św. Floriana w Sosnowcu, która 21 czerwca doświadczyła klęski pożaru kościoła, podziękował katechetom za ich wspólny dar finansowy przeznaczony na dzieło odbudowy świątyni.

Po Mszy Świętej katecheci zgromadzili się w pobliskim budynku Wydziału Katechetycznego, gdzie mieli okazję wysłuchać wykładu prof. dr hab. Anny Zellmy z Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Katecheci diecezji sosnowieckiej każdego roku gromadzą się na wspólnym rozpoczęciu nowego roku katechetycznego. Jest to okazja do wspólnej modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, wysłuchania wykładu z dziedziny dydaktyki i metodyki, a przede wszystkim do uczestnictwa w Eucharystii. Katecheci modlą się o owoce swojej misji ewangelizacyjnej, a także za uczniów, do których są posłani.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech