22 września - Konferencja o Polakach ratujących Żydów

Data dodania: 2023.09.21

Beatyfikacja Rodziny Ulmów z Markowej jest okazją do przypomnienia bohaterskich postaw Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. W związku z tym diecezja sosnowiecka organizuje konferencję metodyczną dla dyrektorów placówek oświatowych, pedagogów, wychowawców, nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie i religii na temat: „Jedni z wielu – historie odważnych ludzi ratujących Żydów”.

Diecezjalna Konferencja dla Nauczycieli
„Jedni z wielu”
– historie odważnych ludzi ratujących Żydów

Patronat honorowy: Śląska Kurator Oświaty – mgr Urszula Bauer

Termin: 22 września 2023 r. (piątek)

Organizatorzy konferencji: Kuria Diecezjalna w Sosnowcu, Starostwo Powiatowe w Będzinie, Urząd Miasta w Będzinie, Urząd Miasta w Sosnowcu.

Miejsce: sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu, ul. Wawel 2.

Program konferencji (wstęp wolny):

10:00 – powitanie zgromadzonych i rozpoczęcie konferencji – bp dr Grzegorz Kaszak

10:15-10:45 – wykład: Ocaleni bracia - dzieci wspólnego Ojca. Ks. Wincenty Mieczysław Zawadzki (1894-1975) wobec tragedii Żydów będzińskich – ks. dr hab. Marian Duda

10:50-11:20 – wykład: Udział Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w ratowaniu ludności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej (1939–1945) – s. mgr Wiktoria Szczepańczyk CSCIJ

11:25-11:55 – wykład: Rodzina Ulmów – miłość mocniejsza niż śmierć – ks. dr Witold Burda

12:00 – dyskusja

13:00 – zakończenie