Parafia w Kąpielach Wielkich świętuje 15-lecie istnienia

Data dodania: 2023.09.17

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich obchodzi 15-lecie swojego istnienia. We wspólnotowe świętowanie wpisała się Msza Święta sprawowana 17 września w miejscowym kościele pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Grzegorz Walczak - proboszcz w Sanktuarium Najświętszego Zbawiciela w Przegini, ks. Wiesław Wróbel - były proboszcz kąpielskiej parafii, ks. Rafał Madej – pochodzący z Kąpiel Wielkich kapelan Zakładu Karnego w Wojkowicach oraz ks. Ryszard Gęgotek – obecny gospodarz parafii.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej wraz pocztem sztandarowym, reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Marii Konopnickiej ze sztandarem placówki, a także panie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich.

Podczas Mszy Świętej została odsłonięta tablica pamiątkowa, honorująca osobę śp. ks. kan. Stanisława Sapilewskiego (+2010), który jako proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej DM w Wolbromiu - wspólnie z wiernymi z Kąpiel Wielkich - zabiegał o wydzielenie i erygowanie nowej parafii właśnie w tej miejscowości.

Tablica upamiętnia również społeczny komitet budowania kościoła i wszystkich ofiarodawców, dzięki którym świątynia powstała i wciąż jest upiększana. Aktu poświęcenia tablicy dokonał bp Grzegorz Kaszak.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Kąpielach Wielkich została ustanowiona 5 czerwca 2008 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB. Pierwszym proboszczem został ks. Krzysztof Słomian (+2022), a jego następcami byli: ks. Andrzej Białek, ks. Wiesław Wróbel.

Parafia w Kąpielach Wielkich została terytorialnie wydzielona z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej DM w Wolbromiu. Do momentu wybudowania obecnego kościoła kult sprawowano w niewielkiej kaplicy, stanowiącej kaplicę filialną wolbromskiej parafii. Świątynia, wybudowana w latach 2002-2007, została pobłogosławiona 27 kwietnia 2008 r. przez biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego SDB.

ks. Przemysław Lech