Caritas: Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Data dodania: 2023.09.22

„Wolni, aby wybrać: migrować, czy pozostać”. Pod takim hasłem w najbliższą niedzielę 24 września będziemy obchodzić Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W specjalnym orędziu wydanym na tę okoliczność Papież Franciszek podkreślił, że „migracja powinna być zawsze dobrowolną decyzją, ale w rzeczywistości, w bardzo wielu przypadkach, również dzisiaj, tak nie jest. Konflikty, klęski żywiołowe, czy też po prostu niemożność godnego i dostatniego życia we własnej ojczyźnie, zmuszają miliony osób do wyjazdu”. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie każdego z nas, aby tych przyczyn uniknąć, aby każdy mógł pozostać w swoim domu.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy stanowi moment zatrzymania i rozważenia, jaki jest sens wyścigu zbrojeń, czy niszczenia środowiska naturalnego. Stanowi jednak doskonałą okazję do pokazania, jak ogromną miłością obdarował nas Chrystus, że potrafimy się nią dzielić. Zwłaszcza z tymi, którym nie pozostawiono wolności wyboru. Z tymi, dla których ucieczka w nieznane okazała się jedyną szansą na przetrwanie. Z tymi, którzy zostawili wszystko, aby ocalić życie swoje i swoich najbliższych. W każdym z nich mamy dostrzegać Chrystusa. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy jest okazją do podsumowania działań pomocowych niesionych osobom w kryzysie uchodźczym oraz wyjątkowych spotkań, które w Caritas Diecezji Sosnowieckiej rozpoczęły się już dzisiaj.

W piątek 22 września w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzonym przez naszą Diecezjalną Caritas odbyło się spotkanie, które pozwoliło poczuć się jak w domu, zwłaszcza najmłodszym podopiecznym Centrum. Czekały na nich bowiem dmuchane zamki, malowanie twarzy wata cukrowa, popcorn i animacje. Uśmiechom nie było końca. Dla starszych nie zabrakło pysznych przekąsek.

W spotkaniu wziął udział Ks. Biskup Grzegorz Kaszak, który zawsze jest zatroskany o sprawy uchodźców, a także Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej – ks. Przemysław Szot, Wicedyrektor – Ks. Łukasz Gładki, a także Pełnomocnik Prezydenta Miasta Sosnowca ds. koordynacji pomocy uchodźcom z Ukrainy – Dariusz Skłodkowski.

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Diecezji Sosnowieckiej jest miejscem, w którym osoby przybyłe legalnie z Ukrainy po wybuchu konfliktu mogą odnaleźć wsparcie i pomoc w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości. Do chwili obecnej zarejestrowane są w nim 1102 osoby. W ramach Centrum osoby z Ukrainy mogą skorzystać z pomocy psychologa, wsparcia doradcy zawodowego, punktu opieki dla dzieci, kursu języka polskiego, a także spotkań integracyjnych.

Obchodzony w tym roku Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy jest okazją do uwrażliwienia społeczeństwa na potrzeby osób będących w kryzysie migracji przymusowej. Równocześnie daje on możliwość pokazania pozytywnego wizerunku beneficjentów pomocy, zwrócenia uwagi na godność osób przyjmujących pomoc oraz podkreślenia wartości integracji.

tekst: ks. Łukasz Gładki
zdjęcia: Caritas Diecezji Sosnowieckiej