Caritas: XIII edycja "Młodych Jałmużników" rozpoczęta

Data dodania: 2023.10.03

2 października br. w zapełnionej do ostatniego miejsca Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza bp Grzegorz Kaszak uroczyście zainaugurował XIII edycję programu „Młodzi Jałmużnicy”. Ksiądz Biskup dziękował zgromadzonej młodzieży za zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym oraz zachęcał młodzież do kontynuowania tej szlachetnej służby.

- Dziś  rozpoczynamy wspólną podróż ku niesamowitym celom i wyzwaniom, jakie przed Wami stoją jako wolontariuszami. Jesteśmy tu, aby wyrazić ogromną wdzięczność za Waszą gotowość do oddania swego czasu, energii i serca dla naszej wspólnej misji – mówił ks. Przemysław Szot, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Następnie na scenie pojawiła się psycholog Klaudia Kimel, która poruszyła temat fonoholizmu. Psycholog dokładnie wyjaśniła, czym jest fonoholizm, czyli uzależnienie od korzystania z telefonów komórkowych. Podkreśliła: o ile telefon zbliża do siebie osoby, które są fizycznie od siebie daleko, to zdecydowanie oddala od siebie osoby, które fizycznie są blisko siebie.

Na zakończenie swojej prelekcji zwróciła uwagę, że uzależnienie od telefonu to realny problem, ale można go zrozumieć i pokonać. Zachęcała młodzież do podejmowania kroków w kierunku zdrowszego i bardziej zrównoważonego korzystania z technologii oraz do budowania zdrowszych relacji interpersonalnych.

Kolejnym punktem inauguracji było spotkanie z Dawidem Tomalą, mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km, które było niezapomnianym doświadczeniem pełnym inspiracji i motywacji.

Dawid Tomala to nie tylko utalentowany sportowiec, ale także osoba o wielkim sercu. W trakcie spotkania podzielił się swoją historią, która była pełna wyzwań, determinacji i pasji do chodu sportowego. Podczas spotkania Dawid opowiedział o swoich treningach, pracy nad sobą i dążeniu do osiągnięcia celu. Jego zdyscyplinowanie i poświęcenie, które przejawia w sporcie, były godne podziwu. Ale równie ważne były jego słowa na temat wartości takich jak wytrwałość, dążenie do doskonałości i dawanie z siebie wszystkiego, niezależnie od wyzwania. Mistrz olimpijski opowiedział o znaczeniu wiary w jego życiu: Wiara w Boga daje mi ogromną wiarę w siebie. Wiara daje nieskończone możliwości”.

Spotkanie z Dawidem Tomalą było okazją do zadawania pytań i nauki od jednego z najlepszych w swojej dyscyplinie.

Było to spotkanie, które  z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci, inspirując nas do działania i dążenia do osiągnięcia własnych celów.

Podczas inauguracji rozstrzygnięty został  konkursu filmowy "Matejko Oczami Młodzieży".

I Miejsce zajęli wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II w Będzinie.
II Miejsce zajęli  wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Sosnowcu.
III Miejsce zajęli wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Będzinie.

Konkurs współfinansowany był ze środków Fundacji Lotto im. H. Konopackiej.

Program Młodzi Jałmużnicy to dowód na to, że młodzież jest gotowa i chętna do działania na rzecz innych. To inicjatywa, która przynosi korzyści zarówno potrzebującym, jak i samej młodzieży, pomagając im rozwijać się i kształtować na odpowiedzialnych i zaangażowanych obywateli.

Sylwia Bogusz
koordynator projektów i wolontariatu