Uroczystość Wszystkich Świętych w Olkuszu

Data dodania: 2023.11.03

1 listopada 2023, jak co roku, uczciliśmy rzeszę Świętych odkupionych przez Jezusa Chrystusa, którzy obmyli swe szaty we Krwi Baranka - tych, co przeżywają już radość wieczną z Panem Bogiem w Niebie - i odwiedzaliśmy naszych zmarłych na cmentarzu, modląc się w ich intencji, przy udekorowanych, ukwieconych i rozświetlonych zniczami, grobach.

Dziękowaliśmy Bogu za dar Świętych w Kościele, a zarazem prosiliśmy ich, aby pomogli nam wszystkim stawać się świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii.

Po godz. 13.00 od głównej bramy cmentarza w Olkuszu rozpoczęła się tradycyjna procesja z modlitwami za zmarłych, w której udział brali księża proboszczowie czterech olkuskich parafii, inni kapłani oraz wierni świeccy. Na zakończenie procesji, około 13.30, w kaplicy cmentarnej odbyła się Eucharystia, której przewodniczył i słowo na powitanie głosił dziekan olkuski - ks. Henryk Chmieła - proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbego w Olkuszu.

W koncelebrze tej Mszy św. udział brali m.in. pozostali olkuscy proboszczowie: ks. Mieczysław Miarka z Bazyliki pw. św. Andrzeja Ap. – gospodarz miejsca, wicedziekan olkuski ks. Stanisław Parkita z parafii pw. św. Barbary i ks. Grzegorz Gołuszka, proboszcz parafii pw. Dobrego Pasterza.

Szczególną intencją tej Przenajświętszej Ofiary objęto wszystkich zmarłych spoczywających na olkuskim cmentarzu i w obrębie parafii. Czytania i Ewangelię odczytał diakon Mateusz Dróżdż. Wygłosił także budujące Słowo Boże, zwracając w nim uwagę m.in. na postacie świętych – na to kim jest święty - oraz na powołanie do świętości. Na zakończenie tej Eucharystii Słowo wygłosił i wyrazy wdzięczności przekazał ks. dziekan H. Chmieła.

Tradycyjnie przy bramie cmentarza można było wesprzeć ofiarą nasze Sosnowieckie Seminarium. Alumni w każdym tygodniu modlą się za Ofiarodawców. Zbiórkę pieniężną zorganizowali też, na swe cele, harcerze.

zdjęcia i tekst: Tomasz Wilczyński