Obchody niepodległościowe w Sosnowcu-Milowicach

Data dodania: 2023.11.12

W listopadowe dni nasze myśl biegną w kierunku tych, którzy odeszli do wieczności. Wśród nich szczególną pamięcią otaczamy obrońców naszej Ojczyzny. Za poległych powstańców listopadowych i styczniowych modlił się 12 listopada abp Adrian Galbas, przewodnicząc corocznej Eucharystii sprawowanej w Sosnowcu-Milowicach w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Msza Święta została odprawiona w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach. Koncelebrował ją ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej oraz ks. Karol Banasik – miejscowy proboszcz.

- Chcemy się modlić, aby w naszej Matce Ojczyźnie panowała zgoda, pokój i miłość. Aby ustały wszystkie waśnie i spory. Aby Polska była piękna, dumna i wielka. – powiedział ks. Banasik, witając wszystkich zebranych i zapraszając do wspólnej modlitwy.

Abp Adrian Galbas w swojej homilii odnosił się do postawy patriotyzmu.

- Glebą dla dojrzałego patriotyzmu jest mądrość, zarówno mądrość rządzonych, jak i rządzonych. Ona jest darem Bożym, jak słyszeliśmy dzisiaj w pierwszym czytaniu jest wspaniała i nie więdnie, daje się poznać, tym, którzy dla niej się wysilają, objawia się im łaskawie na ścieżkach i wychodzi naprzeciw wszystkim ich zamysłom (por. Mdr 6,12-16). – powiedział administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

Hierarcha podkreślił w kazaniu, że integralnym elementem współczesnego patriotyzmu jest uczestnictwo w życiu społecznym Ojczyzny.

- Drugim wymiarem patriotyzmu jest korzystanie z prawa wyborczego, tak czynnego, jak i biernego. Czyli „wybierać” i „dać się wybrać”. I mam nadzieję, że ten obowiązek wypełniliście niedawno i że w nadchodzących wyborach do samorządu, a potem w kolejnych też go wypełnimy.

Gdy są wybory, wtedy trzeba iść i głosować. Zgodnie ze swoim prawo ukształtowanym sumieniem, zgodnie ze swoimi przekonaniami, głosować na tych, którzy w naszym przekonaniu najlepiej pokierują sprawami naszych małych ojczyzn, wielkiej ojczyzny, którą jest Polska, ale także sprawami Unii Europejskiej. Przy wyborach nie bądźmy ospali i obojętni. To nie jest patriotyczne. A jeśli ktoś odkrywa, że ma predyspozycje, talenty, więcej: że ma powołanie, by sprawować funkcje publiczne – niech staje do uczciwej, wyborczej konkurencji. – zaznaczył abp Galbas.

Po zakończeniu Liturgii wszyscy zgromadzeni udali się na modlitwę pod pobliski kurhan, w którym spoczywają polegli powstańcy listopadowi i styczniowi. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców pod powstańczą mogiłą przed delegacje kombatanckie i kościelne.

W tym roku w całej Polsce obchodzona jest 105. rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.

ks. Przemysław Lech