Obchody barbórkowe w Czeladzi

Data dodania: 2023.12.05

Święto patronalne górników i hutników, czyli dzień świętej Barbary jest wielkim wydarzeniem dla wszystkich pracowników tych dziedzin. Parafia św. Stanisława w Czeladzi w szczególny sposób uczciła to wydarzenie. 4 grudnia przed ołtarzem św. Barbary ks. Jarosław Wolski odprawił Mszę w intencji górników, hutników i ich rodzin. Szczególną modlitwą otoczył górników z Jaworzna, którzy ostatnio zakończyli swe życie na służbie.

Wśród zebranych znaleźli się przedstawiciele władz miasta, natomiast uczniowie klasy mundurowej Czeladzkiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Czeladzi i górnicy z pocztu sztandarowego pełnili wartę przed ołtarzem.

W swej homilii ks. Wolski przypomniał, czym jest istota Adwentu – czuwanie na przyjście Pana. Górnicy to ludzie Adwentu, którzy czuwają, bo muszą być w każdym momencie przygotowani na przyjście Pana. Mimo współczesnych zabezpieczeń są oni narażeni na nagłe nadejście śmierci, co pokazuje przykład sprzed kilku dni, gdy życie straciło kilku górników z Jaworzna.

Nie bez powodu ich patronką jest święta Barbara, która czuwała i za wiarę była gotowa oddać swoje życie. Oni także w trudzie pracy są gotowi na czyhającą śmierć. Ich praca okupiona krwią, potem i ofiarą życia stała się podstawą rozwoju industrialnego. Przykładem jest właśnie nasz rejon Zagłębia Dąbrowskiego, a także samo nasze miasto Czeladź. Rozwój naszej małej ojczyzny – Czeladzi - był możliwy dzięki ich pracy. Stała się ona podwaliną współczesnych projektów realizowanych przez władze miasta. Dzięki nim możemy dziś żyć w miejscowości przyjaznej swoim mieszkańcom.

W swych modlitwach oddaliśmy Bogu za pośrednictwem świętej Barbary wszystkich górników, hutników, służby mundurowe oraz ich rodziny. Oby ich patronka zawsze ich strzegła w czasie pełnienia służby i wspomagała w ciężkiej pracy.

relacja: Agnieszka Babio & ks. Andrzej