Seminarium: Klerycy III roku przyjęli strój duchowny

Data dodania: 2023.12.12

Wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie przeżywała uroczystość przyjęcia sutanny zwaną obłóczynami. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń podczas drogi przygotowań do kapłaństwa i ma miejsce w trakcie trzeciego roku formacji.

Obrzęd obłóczyn poprzedził dzień skupienia. Poprowadził go dla nas ks. Włodzimierz Machura, który jest proboszczem parafii pw. św. Wojciecha BM w Czeladzi. Ks. Włodzimierz przybliżył nam codzienność kapłańskiej posługi oraz podzielił się z nami swoim świadectwem pracy na parafii. Myślą przewodnią rekolekcji był obraz Kościoła, jaki towarzyszy kapłanom podczas każdego dnia posługi.

Klerycy III roku odbyli wcześniej weekendowe rekolekcje oraz przez cały tydzień chodzili w krawatach. To jeden z seminaryjnych zwyczajów pożegnania się z dotychczasowym strojem. W tym tygodniu również starsi koledzy, którzy już noszą sutanny przygotowują różne i co rok inne wyzwania, którym kandydaci do noszenia stroju duchownego muszą sprostać.

Obrzęd przyjęcia sutanny stanowi część Mszy świętej. Zebraliśmy się na nią o godzinie 15:00. Sprawował ją ks. rektor Ryszard Selejdak wraz z formatorami seminarium oraz proboszczami rodzinnych parafii obłóczonych.

Na uroczystość zostały także zaproszone rodziny tych seminarzystów. Słowo podczas Eucharystii wygłosił ks. Włodzimierz Machura. Następnie nowo obłóczeni wraz z rodzinami udali się na refektarz, by razem z rodziną i swoimi proboszczami świętować ten ważny moment formacji.

O g. 17:30 wyśpiewaliśmy ku czci Bogurodzicy starożytny hymn – akatyst, który został przygotowany przez chór seminaryjny. Uroczystości zakończyły się wspólną kolacją wraz z rodzinami. Na zakończenie dnia klerycy z III roku udali się na Apel Jasnogórski, by podziękować Matce Bożej za wszelkie łaski i prosić o błogosławieństwo na dalszy czas formacji do kapłaństwa.

kl. Jacek Sroka