25-lecie Hospicjum św. Tomasza w Sosnowcu

Data dodania: 2022.09.22

Sosnowieckie Hospicjum św. Tomasza Ap. świętowało 25-lecie istnienia. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka.

- To, że się tu dziś spotykamy to jest zasługa naszego drogiego ks. prał. Jana Szkoca. On to dzięki intuicji i światłu Ducha Świętego oraz życzliwości ludzi dobrej woli przyczynił się do utworzenia Hospicjum, które dziś się tak pięknie rozrosło. Na końcu przeczytanej Ewangelii znajdujemy słowa dotyczące sprawy najważniejszej dotyczącej naszego zbawienia: Idź i ty czyń podobnie! Postać tego człowieka – samarytanina, nazwanego potem miłosiernym powinna być nadal inspiracją i zachętą dla wszystkich, którzy tworzą rodzinę Hospicjum św. Tomasza Ap. - mówił bp Grzegorz Kaszak.

Z okazji jubileuszu utworzenia Hospicjum zorganizowało galę dziękczynną, na której podziękowania złożono wszystkim, którzy na przestrzeni lat wsparli organizację. Galę zakończył koncert kapeli góralskiej „Pogwizdani”.                           

Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie osoba ks. Jana Szkoca, który zainicjował stowarzyszenie przy parafii św. Tomasza Ap. przeistoczone obecnie w Sosnowieckie Hospicjum. Od lat swoim wizerunkiem wspiera Hospicjum Jacek Cygan.

- Wiele lat temu na mój koncert w festiwalu piosenki dziecięcej InterMuza przyszła pani Małgorzata, prezes zarządu i zapytała, czy mógłbym pomagać obecnością na billboardach i wesprzeć akcję przekazywania 1% na rzecz Hospicjum. Oczywiście się zgodziłem i potem byłem tu parę razy, starałem się każdą moją książkę bądź to przywieźć tutaj bądź przekazać, by pozostawić tu mój ślad. Jestem absolutnie dumny z tego, że mogę pomóc w tak ważnej sprawie – mówił Jacek Cygan.

– Rola Hospicjum jest nie do przecenienia w funkcjonowaniu sosnowieckiego społeczeństwa. Zapewniamy bezwzględną opiekę w sytuacji najtrudniejszej z możliwych, kiedy to osoba chora nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i potrzebuje opieki z zewnątrz, pomocnej dłoni, która ją wesprze w tym najtrudniejszym czasie, a którą my zapewniamy – stwierdziła prezes zarządu Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Ap., Małgorzata Czapla. - Ludzie są najważniejsi. Zawsze powtarzam, że kapitał finansowy w końcu dotrze, a o kapitał ludzki trzeba dbać i o niego zabiegać – dodała.

- Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka, a kolejne części odbywały się już w naszym ogrodzie. Był to niezwykły czas podczas, którego mogliśmy w sposób szczególny podziękować wielu osobom, instytucji, bez których nie byłoby tego miejsca, tak szerokiej naszej działalności. Tego wspaniałego wydarzenia, nie byłoby, gdyby nie nasi sponsorzy, którym bardzo serdecznie dziękujemy. Dziękujemy Państwu za otwartość, zaufanie i przekazane środki finansowe i rzeczowe. Dziękujemy za obecność, aktywność i radość, która rozpędziła chmury i święto nasze nabrało blasku, blasku naszych serc i entuzjazmu płynącego z poczucia wspólnoty – mówił w imieniu Zarządu Stowarzyszenia, Tomasz Kwiecień.  

  

Z racji jubileuszu wyśpiewano także hymn hospicyjny ze słowami Jacka Cygana i muzyką Krzesimira Dębskiego. „Tu w Sosnowcu jest Hospicjum. Nikt tu życia nie ma dosyć. Pomoc to jest nasza misja. Od ćwierć wieku niesie dobro. Czasem chcesz się pożalić. Tu jest zawsze dom kogo”.

Zatańczono także specjalnie dla pracowników i wolontariuszy Jerusalem Dance.

tekst: ks. Tomasz Zmarzły
zdjęcia: Studio J.


 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.