28. MFKiP: Inauguracja z Zespołem "Śląsk"

Data dodania: 2022.01.13

Barwnym bożonarodzeniowym widowiskiem w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny rozpoczęła się w Będzinie 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Koncert w Będzin Arenie śledziło tysiąc widzów, drugie tyle korzystało z transmisji internetowej.

Artyści zespołu wystąpili dla będzińskiej publiczności w pełnym składzie – z orkiestrą, chórem i baletem. Kolorowe stroje, pokaz tańców regionalnych i narodowych, najpiękniejsze kolędy, maestria wykonań wyśpiewanych i wytańczonych – tak można podsumować to niezwykłe wydarzenie.

Na program "Narodziła nam się dobroć" złożyły się kolędy wpisane w wielowiekową tradycję obchodów Bożego Narodzenia: "Bóg się rodzi", "Jezus malusieńki", "Cichą Noc" czy "Adeste fideles", ale także autorskie kompozycje założyciela zespołu, Stanisława Hadyny, do słów Kazimierza Szemiotha "Na pasterkę gorole", "Pasterze nie zwlekali" czy "Święta to biele".

Kolędy przeplatały tańce i podhalańskie gawędy, które wprowadzały w niepowtarzalny świąteczny klimat.

Na zakończenie artystom podziękowali dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak, oraz bp Grzegorz Kaszak.

Koncert był początkiem tygodniowej, kolędniczej przygody. Już od czwartku do soboty (13-15 stycznia) na scenie w Będzin Arenie wystąpi niemal 140 solistów, chórów i zespołów z całej Polski, widzowie zobaczą też nagrane i przesłane na konkurs występy uczestników z Litwy, Włoch, Ukrainy i Białorusi. Przesłuchania każdego dnia rozpoczną się o godz. 9.00 i potrwają do 20.30 (w sobotę do 18.00).

Koncert Galowy, zbierający najlepsze wykonania 28. edycji i wieńczący Festiwal, w niedzielę 16 stycznia o godz. 16.00.

Wstęp na całość Festiwalu jest wolny, dostępna będzie także transmisja na stronie www.mfkip.pl.

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Grupa LOTOS.

tekst: Jarosław Ciszek
zdjęcia:
Wyparlo.com , Magdalena Szulc (UM w Będzinie)
video: Transmitujemy LIVE

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.