Będzin: otwarcie nowego Magazynu Żywności Caritas

Data dodania: 2021.09.09

Za nami uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego Magazynu Żywności Caritas, jaki powstał przy Al. Hugo Kołłątaja 83B w Będzinie. Jest to kolejna inwestycja Caritas Diecezji Sosnowieckiej na terenie województwa śląskiego, jaką w ostatnich latach zrealizowała w trosce o najbardziej potrzebujących. Poświęcenia nowej placówki dokonał bp Grzegorz Kaszak.

W 2019 roku weszła w życie ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która określa zasady postępowania z żywnością oraz nakłada na sprzedawców obowiązek podejmowania konkretnych działań w celu przeciwdziałania marnowaniu żywności i negatywnym skutkom społecznym, środowiskowym i gospodarczym z tym związanym.

W ramach tej ustawy sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek podpisywać umowy z organizacjami pozarządowymi w celu przekazywania im nadwyżek żywności, która ma trafiać do najbardziej potrzebujących.

Na otwarciu i poświęceniu Magazynu Żywności Caritas pojawili się zaproszeni goście, m.in. Artur Michalski - zastępca prezesa zarządu NFOŚiGWPrzemysław Bednarski - dyrektor Biura Ministerstwa Klimatu oraz Dariusz Starzycki - wicemarszałek województwa śląskiego.

- Bardzo się cieszymy, że jedna z naszych najważniejszych instytucji, jaką jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyczynia się do powstawania takich inicjatyw, jak Magazyn Żywności - mówi w rozmowie z Biurem Prasowym Diecezji Sosnowieckiej Przemysław Bednarski z Ministerstwa Klimatu 

- Ten konkretny magazyn to inwestycja rzędu 3 mln zł i została ona w całości sfinansowana ze środków NFOŚiGW. Problem marnowania żywności nie jest tylko zagadnieniem etycznym, ale również dotyczącym ochrony środowiska, dlatego tym bardziej gratulujemy organizatorom tego przedsięwzięcia i cieszymy się, że możemy nie tylko pomagać najbardziej potrzebującym, ale również dbać o środowisko. - podkreślił pracownik resortu.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej od 4 lat prowadzi współpracę w tym zakresie ze sklepami z terenu województwa śląskiego i małopolskiego, pozyskując żywność i dystrybuując ją na terenie diecezji sosnowieckiej.  Żywność ta odbierana jest ze sklepów zlokalizowanych między innymi w Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Olkuszu, Sławkowie, Sosnowcu, Wolbromiu.

Do grupy głównych dostawców należy sieć sklepów Biedronka (35 obiektów), Kaufland (4 obiekty), Aldi (8 obiektów) oraz mniejsze sklepy prywatne.

Rosnące zapotrzebowanie na ten typ działalności charytatywnej, doprowadziło do zrealizowania tak ważnej w sensie społecznym inwestycji. Jest to duże przedsięwzięcie logistyczne (odbiór żywności, jej przechowywanie i transport do Punktów Dystrybucji), na którą Caritas Diecezji Sosnowieckiej pozyskała środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W lipcu 2021 została ukończona budowa nowoczesnego magazynu żywnościowego wraz z całą infrastrukturą. Wartość przedsięwzięcia wynosi  3 055 127.61 złotych.

- Nasz nowy magazyn ma chłodnię oraz mroźnię, co sprawia, że możemy teraz zabezpieczyć żywność w odpowiednich warunkach i w dużo większej ilości niż dotychczas. Często dowiadujemy się o transporcie żywności dla Caritas w ostatniej chwili, co jeszcze do niedawna było dla nas niemałym wyzwaniem, aby to jedzenie zmagazynować lub od razu oddać do dystrybucji choćby poprzez lokalne placówki Caritas.

Nowy Magazyn Żywności Caritas jest więc dla nas otwarciem całkiem nowej perspektywy oraz nowych możliwości, których jak dotąd nie mieliśmy. - tłumaczy ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

W ramach projektu oprócz stworzenia miejsca przeładunku i rozładunku żywności, która trafi do najbardziej potrzebujących została zakupiona flota samochodowa przystosowana do transportu żywności oraz stworzone zostały nowe miejsca pracy

W zeszłym roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej w sposób ciągły przekazywała żywność do 27 miejsc dystrybucji, o łącznej wartości 7 mln złotych, z której korzystało 13 tysięcy osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Oprócz tego, w 2020 roku, w ramach pomocy żywnościowej z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa skorzystało blisko 8500 osób.

rozmawiał: ks. Przemysław Lech
tekst: Caritas Diecezji Sosnowieckiej

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.