Będzin: Pielgrzymka Zagłębiowska rozpoczęta!

Data dodania: 2021.08.22

O trudzie, poświęceniu i ofiarowanym Bogu cierpieniu mówił bp Grzegorz Kaszak do pielgrzymów podczas Mszy inaugurującej Zagłębiowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, którą sprawowano pod jego przewodnictwem w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce 23 sierpnia br.

Zgodnie z wieloletnią tradycją pielgrzymi z Zagłębia wyruszają na pielgrzymi szlak z Będzina. Początek wędrowania na Jasną Górę wyznacza wspólna Eucharystia, którą koncelebrują wraz z Biskupem księża-przewodnicy poszczególnych grup pielgrzymkowych.

- Wy, drodzy pielgrzymi, idziecie na szlak pielgrzymi. I powiedzmy to sobie jasno: będą trudne chwile, będziecie zmęczeni, a może nawet obecność brata lub siostry wędrującego obok będzie was denerwowała lub złościła. Ale to właśnie jest krzyż, który niesiemy. Warto go nieść, bo ta ofiara jest miła Panu Bogu – podkreślił w homilii sosnowiecki ordynariusz, dziękując pielgrzymom za podjętą decyzję o pójściu w pielgrzymce na Jasną Górę.

Pielgrzymi wracają na trasę pielgrzymki po rocznej przerwie spowodowanej restrykcjami sanitarnymi wynikającymi z pandemii COVID-19. Jak zapewnia dyrektor pielgrzymki sosnowieckiej – ks. Paweł Tracz – pątnicy z niecierpliwością oczekiwali na dzień wymarszu do Czestochowy:

Mimo niesprzyjających warunków pandemii zainteresowanie pielgrzymką jest dość duże i chęć uczestnictwa w pielgrzymce również. Niektóre osoby wciąż jednak mają obawy związane z pandemią, dlatego też będą uczestniczyć w pielgrzymce w sposób duchowy.

Zasady uczestnictwa duchowego to: codzienna Msza święta, różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia. Po szczegóły odsyłam na stronę internetową naszej pielgrzymki www.pielgrzymka.sosnowiec.pl – mówi ks. Tracz.

W tegorocznej edycji Zagłębiowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę bierze udział około 400 pątników, podzielonych na 13 grupktóre w pewnych przypadkach będą łączone. Opiekę duchową nad nimi sprawować będzie ok. 30 kapłanów i 9 kleryków.

- Uczestnictwo w pieszej pielgrzymce jest dla mnie wielką radością. Podziękowaniem Panu Bogu za kolejny rok życia z Nim, za wszelkie łaski, którymi mnie obdarza. Za te, które widzę namacalnie, i te, które są niewidoczne dla moich oczu. Pielgrzymka jest też dla mnie proszeniem o więcej łask, aby Pan Bóg nie ustawał w obdarowywaniu mnie.

Idąc na Jasną Górę powierzam to wszystko czym żyje, osoby które mam w swoim sercu, które prosiły mnie o modlitwę, którym ja obiecałam modlitwę, różne intencje. W tym roku pielgrzymuje po raz 10, można powiedzieć - "jubileuszowy". - podkreśla Izabela Godzisz, która pielgrzymuje z grupą dekanalną św. Jadwigi Śląskiej w Sosnowcu.

W czasie pierwszego dnia wędrowania trzeba będzie pokonać prawie 23 kilometry. Na popołudniowym postoju w Mierzęcicach przewidziane jest nabożeństwo pokutne i spowiedź.

Diecezja Sosnowiecka pielgrzymuje na Jasną Górę w czterech, osobnych turach. W tym roku odbyły się już pielgrzymki: olkuska i wolbromska, a oprócz wyruszających dziś pątników z Zagłębia do Częstochowy pójdą jeszcze pielgrzymi z Jaworzna (3-8 września).

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.