Będzin: wprowadzenie relikwii bł. Bartolo Longo

Data dodania: 2020.05.23

23 maja w parafii Świętej Trójcy w Będzinie odbyła się Msza św. połączona z wprowadzeniem do tej prastarej, będzińskiej świątyni relikwii bł. Bartłomieja Longo – apostoła Różańca i budowniczego maryjnego sanktuarium w Pompejach. Ta Eucharystia to też inauguracja kolejnego odprawianego w parafii Nabożeństwa Dwudziestu Sobót, które obejmuje udział w kolejne soboty w Mszy Świętej z przyjęciem Komunii Świętej oraz rozważaniem życia, męki i chwały Jezusa Chrystusa, poprzez odmawianie jednej części różańca. Czciciele Królowej Różańca Świętego przygotowują się w ten sposób do odebrania obfitych łask w dniu Jej październikowego, różańcowego święta. Apostoł Różańca z Pompejów zapewnia nas: "Niebieska Królowa ujawnia upodobanie do tego nabożeństwa, darząc swoich czcicieli uzdrawiającą mocą i szczególnymi łaskami".

Uroczystości przewodniczył Ksiądz Biskup Piotr Skucha, komandor z gwiazdą Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, do którego należał również bł. Bartłomiej Longo.

Wprowadzony do parafii relikwiarz zawiera cząstkę kości błogosławionego, którą proboszcz parafii, ks. Andrzej Stępień, odebrał w sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Pompejach 5 września 2018 roku po odprawieniu Mszy św. przy grobie Apostoła Różańca.

Tradycyjnie gdy w będzińskiej wspólnocie witany był kolejny niebieski orędownik, przy ołtarzu stanęły relikwie świętych, odbierających przez wieki cześć na będzińskim Wzgórzu Zamkowym – świętego Wojciecha, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Stanisława Kostki, św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. Katarzyny ze Sieny, św. Franciszka z Asyżu, św. Izydora Oracza, św. Tereni od Dzieciątka Jezus, św. Antoniego, św. Rity, bł. ks. Jerzego Popiełuszki.