Biuro Prasowe: jesienny Kurs FOTO

Data dodania: 2021.10.17

- Celem tego kursu jest takie zrozumienie Liturgii, aby przez zdjęcia i filmy umieć potem oddać to, co jest w niej najważniejsze – mówił rzecznik diecezji, ks. Przemysław Lech, w czasie kursu dla fotografów i kamerzystów w przestrzeni liturgicznej, który odbył się 16 października w Domu SZILO w Czeladzi.

Po przerwie spowodowanej pandemią i obostrzeniami sanitarnymi, już po raz kolejny odbył się Kurs fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej, zorganizowany przez Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej. Uczestnicy kursu przyjechali nie tylko z terenu Zagłębia, ale także z diecezji śląskich.

W czasie szkolenia fotografowie mogli zapoznać się ze strukturą poszczególnych obrzędów. Ta wiedza jest konieczna, aby uchwycić na zdjęciu kluczowe momenty sprawowanych sakramentów, a także aby w odpowiednim momencie Liturgii znaleźć się również we właściwym miejscu kościoła.

Ks. Lech zwrócił uwagę, że posługa osób odpowiedzialnych za komunikację wizualną wydarzeń kościelnych jest dziś szczególnie ważna, ale jednocześnie wymaga od fotografów i kamerzystów wyjątkowego taktu i wyobraźni.

- W czasie wykonywania naszej pracy, musimy być jakby „przeźroczyści”. Jeśli to nie jest możliwe, powinniśmy przynajmniej ograniczyć do minimum nasze bycie widocznymi podczas Liturgii. Czasami z większego dystansu da się uchwycić „prawdziwsze” zdjęcie, czyjeś przeżycie czy skupienie, niż stojąc tuż obok np. nowożeńców i zaglądając im obiektywem w oczy – zauważył rzecznik diecezji.

Kurs fotografa i kamerzysty w przestrzeni liturgicznej odbywa się w diecezji sosnowieckiej dwa razy w roku. Wzięcie w nim udziału skutkuje otrzymaniem legitymacji uprawniającej do robienia zdjęć i filmów w czasie Liturgii.

Kolejny kurs odbędzie się na wiosnę. Zapisy rozpoczną się po Nowym Roku.

tekst: Mikołaj Wójtowicz
zdjęcia: Eryk Urbańczyk