Caritas: inauguracja programu "Młodzi Jałmużnicy"

Data dodania: 2020.10.13

- Właśnie wy, młodzi, macie to szczególne usposobienie, aby dzielić się radością, którą macie w sobie. Zwłaszcza dziś macie więc szansę wlewać nadzieję w serca, które się boją - powiedział bp Grzegorz Kaszak podczas inauguracji programu Młodzi Jałmużnicy, która odbyła się przed południem 13 października w budynku sosnowieckiej "Muzy". Jak co roku, inicjatywa ta skierowana jest do wolontariuszy zrzeszonych w ramach Szkolnych Kół Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Mimo niesprzyjającej pogody i obostrzeń sanitarnych na sali widowiskowej zgromadziło się kilkadziesiąt młodych osób wraz ze swoimi opiekunami, księżmi i katechetami. Ks. Łukasz Gładki - wicedyrektor sosnowieckiej Caritas - wprowadził zebranych w temat spotkania, dotyczący wyzwań tzw. ekologii integralnej postulowanej przez Papieża Franciszka w jego encyklice Laudato si'. Zauważył, że wyzwania związane z ochroną środowiska są niezwykle pilne, nie tylko dla organizacji międzynarodowych, ale przede wszystkim dla każdego z osobna.

Ekologia jest wyrazem miłości. A w tym konkretnym przypadku ta miłość realizuje się przez odpowiedzialność: za siebie, za moje otoczenie, za wodę, ziemię, odpady, którę produkuję. Tak często miłość z odpowiedzialnością łączył św. Jan Paweł II. Nie ma jednego, bez drugiego - powiedział ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Gościem specjalnym na spotkaniu inicjującym program "Młodzi Jałmużnicy" był Piotr Kijański, przedstawiciel Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, koordynator ds. funduszy pomocowych. JSW aktywnie współpracuje z diecezją sosnowiecką, zwłaszcza w dziedzinie promowania ekologii i nauczania Papieża Franciszka w tej kwestii. To m. in. dzięki Fundacji JSW uzyskano wsparcie finansowe dla "Młodych Jałmużników" w postaci organizacji konkursu dla młodych wolontariuszy.

Celem konkursu jest nagranie filmu, który pokazywałby sposoby mądrego recyklingu odpadów. Chodzi o to, aby pokazać, jak można dać "drugie życie" tym przedmiotom, które wydają się bezużyteczne. Liczymy na kreatywność i wyobraźnię młodych ludzi, naszych wolontariuszy Caritas - wyjaśnił ks. Łukasz Gładki.

Dawid Drogosz, katecheta i opiekun Szkolnego Koła Caritas działającego przy Szkole Podstawowej nr 10 w Sosnowcu podzielił się z Biurem Prasowym swoim doświadczeniem pracy z młodymi wolontariuszami:

Jest nas około 20 osób, czynnych i działających. Chcemy zanosić nadzieję tam, gdzie jej brakuje, zgodnie z tym, co dziś powiedział bp Grzegorz. Bierzemy udział w akcjach sosnowieckiej Caritas: w zbiórkach pieniędzy, przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy, w akcji Tornister pełen uśmiechów. Zbieramy żywność dla osób potrzebujących. Robimy to przed świętami, ale nie tylko. Uczestniczyliśmy również w ogólnopolskiej Gali Wolontariuszy w Warszawie.

W szkole spotykamy się raz w miesiącu. Na spotkaniach omawiamy bieżące wydarzenia oraz planujemy nasz udział w akcjach, które się zbliżają. Dodatkowo mamy też zajęcia w stylu warsztatowym, aby uwrażliwić uczniów na potrzeby drugiego człowieka.

W najbliższym czasie organizujemy modlitwę różańcową na terenie przed naszą szkołą. Paciorkami różańca będą balony napełnione helem, które na końcu modlitwy wypuścimy ku niebu. Chcemy w ten sposób pomodlić się za nasze miasto, naszą dzielnicę oraz za wszystkich chorych - wyjaśnił Dawid Drogosz.

Dzisiejszą inaugurację "Młodych Jałmużników" uzupełniła konferencja ks. Mirosława Toszy z jaworznickiej wspólnoty "Betlejem". Prelegent przybliżył zebranym przesłanie Papieża Franciszka wyrażone w encyklice Laudato si'. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również przedstawiciela Sejmu RP w osobie posła Mateusza Bochenka, który podziękował sosnowieckiej Caritas za prowadzoną działalność pomocową w regionie.

Mimo trwajacej pandemii Caritas Diecezji Sosnowieckej, w zgodzie z zaleceniami sanitarnymi, realizuje swoje cele statutowe, koordynując i organizując różnoraką pomoc materialną dla najbardziej potrzebujących. Nieocenioną pomocą w tym dziele są wolontariusze, których w naszej diecezji jest ponad 1500, zrzeszonych w 86 Szkolnych Kołach Caritas.

 

Ks. Przemysław Lech

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.