Caritas: Mobilna Ambasada "Laudato si"

Data dodania: 2020.09.10

Ekologia to słowo, które w ostatnich czasach odmienia się przez wszystkie przypadki. Kwestie czystej ziemi, wody i powietrza są ważne dla każdego z nas. Również Kościół stara się włączyć w "zielone" inicjatywy. Jedną z ciekawszych jest z pewnością Mobilna Ambasada "Laudato si" w postaci elektrycznego, bezemisyjnego busa, który ma dotrzeć z ekologicznym przesłaniem Papieża Franciszka do 14 parafii Diecezji Sosnowieckiej.

Akcja, zapoczątkowana 10 września br., jest owocem współpracy Caritas Polska z Jastrzębską Spółką Węglową. Jak tłumaczy ks. Tomasz Folga - Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej - cel inicjatwy jest dwojaki:

Mobilna Ambasada "Laudato si" to elektryczny bus zakupiony przez Fundację Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dotrze on, w kolejne niedziele września i października, do parafii naszej diecezji, aby promować wśród wiernych idee "ekologicznej" papieskiej encykliki Laudato si'. Ojciec Święty daje w tym dokumencie wytyczne dla nas, dla chrześcijan, w jaki sposób mamy troszczyć się o ziemię. To nie są kwestie przyszłości. To musi się dziać już, tutaj i teraz. - wyjaśnia Ks. Tomasz Folga

Drugim celem inicjatywy jest promocja nowego spojrzenia na zawód górnika. Często naszym pierwszym skojarzeniem z zanieczyszczonym powietrzem jest kopalnia lub kominy huty. JSW chce jednak przypominać wiernym Diecezji Sosnowieckiej, że wydobycie węgla koksującego zapewnia dostęp do surowca, który umożliwia produkcję "zielonych" podzespołów do farm wiatrowych, oszczędnego sprzętu AGD czy włókna węglowego.

Akcja Mobilnej Ambasady Laudato si'  staje się więc kolejnym przykładem współpracy Kościoła z instytucjami zewnętrznymi na wspólnym polu zainteresowania, jakim jest kwestia ekologii.

 

Ks. Przemysław Lech
foto: Ks. Przemysław Szot

 

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.