Caritas: podsumowanie udziału w Pielgrzymce

Data dodania: 2023.08.30

„Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce…”. Do tego zakątka, gdzie króluje oblicze Czarnej Madonny, co roku wędrują pielgrzymi z naszej diecezji. Niosą Matce Bożej Częstochowskiej swoje prośby i wdzięczność za otrzymane łaski. XXXII Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę towarzyszyło hasło „Jesteśmy Kościołem Chrystusa”.

Znaczenie tych słów wspaniale oddał ks. Bp. Skucha mówiąc, że „Wiara ma charakter osobowy, nie można wierzyć samotnie. Wiara domaga się wspólnoty”. Prawdziwa wspólnota nie byłby możliwa bez miłości. Dlatego wśród pielgrzymów nie mogło zabraknąć miłości – Miłości Caritas. Dlatego, na pielgrzymim szlaku nie mogło zabraknąć przedstawicieli Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Współpraca z Dyrektorem Pielgrzymki – ks. Pawłem Traczem, zaowocowała obecnością zarówno na trasie pielgrzymki zagłębiowskiej, jak i olkuskiej, naszych pracowników i wolontariuszy. Rozdawali pątnikom nie tylko swoje uśmiechy i podziw, ale także 2500 paczek pełnych miłości. Znajdowało się w nich wszystko, co pozwoliło zaspokoić głód i pragnienie. Nieśli także pomoc, która pomogła przetrwać trudy wędrówki. Dla najmłodszych przygotowali mnóstwo atrakcji w postaci dmuchańców, waty cukrowej i zajęć sportowo-rekreacyjnych.

Pątnicy mogli także skorzystać z posługi Stacji Opieki – Rehabilitacji Caritas, która oferowała  masaże (klasycznych ręcznych, pistoletem), maty masujące, drenaż limfatyczny -BOA, plastrowanie (Kinezio Teaping), ćwiczenia na piłkach, trampolinie i orbitreku. Dla wszystkich wraz z Dyrektorem Pielgrzymki przygotowano również Koncert zespołu Ciupaga. Istotne było nie tylko świadectwo czynu, ale także słowo. Pracownicy Caritas głosili bowiem konferencje, które przybliżyły pątnikom istotę i sens podejmowanych przez nas działań. Ukazali, czym zajmuje się Caritas na co dzień.

Posługa na trasie pielgrzymki pokazała prawdziwy sens miłości i wspólnoty, w której oddziałujemy na siebie nawzajem. Nie tylko podzieliliśmy się miłością, ale także jej doświadczyliśmy ze strony pątników. Świadczą o tym świadectwa pozostawione przez pracowników Caritas Diecezji Sosnowieckiej Panią Katarzynę Kosmalę: „Każdy z nas był bardzo przejęty swoją posługą, tym bardziej, kiedy ujrzeliśmy na własne oczy ponad 1000 pątników zmierzających pod tron Matki Bożej. Mimo upału i zmęczenia fizycznego, na twarzach pielgrzymów gościł serdeczny uśmiech. Pozytywna atmosfera, wypełniona śpiewem i radosnymi okrzykami udzielała się wszystkim”. „Ogarniało nas wzruszenie zwłaszcza na widok rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych, które mimo swoich dolegliwości postanowiły przemierzyć ten pielgrzymi szlak. I tu przypominają się słowa  św. Pawła : „Moc w słabości się doskonali”. Zaczynamy rozumieć je na nowo.”

Pomoc w przygotowaniu pielgrzymki była wielkim wyzwaniem, ale także satysfakcjonującym doświadczeniem. Nasza praca zespołowa zaowocowała wzruszeniem, wdzięcznością i uśmiechami na twarzach pątników.

Wszystko to nie byłoby jednak możliwe bez nieocenionej pomocy i wsparcia Ks. Pawła Tracza - Dyrektora Pielgrzymki, który poświęcił swój czas i energię, by zapewnić wsparcie naszym działaniom podczas pielgrzymki. Jego zaangażowanie i poświęcenie były kluczowe dla naszego sukcesu, dzięki czemu mogliśmy zrealizować nasze cele.

Wierzymy, że Caritas Diecezji Sosnowieckiej stała się integralną częścią pielgrzymkowej rodziny. Do zobaczenia za rok na pątniczym szlaku!

tekst: ks. Łukasz Gładki
zdjęcia: Caritas Diecezji Sosnowieckiej