Caritas: warsztaty dla wolontariuszy

Data dodania: 2024.09.11

10 września w Domu Szilo w Czeladzi, odbyły się warsztaty dla liderów i wolontariuszy programu „Na Codzienne Zakupy”.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania wolontariuszy przez dyrektora naszej Caritas, Księdza Przemysława Szota. Następnie rozpoczęły się warsztaty prowadzone przez koordynatorkę wolontariatu - Klaudię Krzykawską. Podczas tego bloku wspólnie zastanawialiśmy się nad rolą wolontariusza oraz wyzwaniami, z jakimi mierzy się on w swojej pracy.

Po warsztatach odbyła się Msza Święta, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił bp Artur Ważny, a współcelebransami byli: Ks. Przemysław Szot oraz Ksiądz Łukasz Gładki. Po czasie spędzonym przy Stole Słowa udaliśmy się do stołu, przy którym czekał na wszystkich pyszny obiad.

Kolejnym punktem programu była prelekcja poprowadzona przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Będzinie, którzy omówili kwestie związane z bezpieczeństwem i zagrożeniami, z jakimi mogą spotkać się seniorzy.

Szkolenie zakończyło się warsztatami z pierwszej pomocy, które dostarczyły uczestnikom praktycznych umiejętności w zakresie udzielania pomocy w sytuacjach nagłych.

Warsztaty były również doskonałą okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń między Parafialnymi Zespołami Caritas oraz do wspólnego spędzenia czasu. Uczestnicy mogli dzielić się swoimi przeżyciami, wymieniać pomysły na dalsze działania pomocowe i omawiać trudności, z którymi mierzą się na co dzień w swojej pracy na rzecz potrzebujących.

Podczas warsztatów towarzyszyli nam goście: z Caritas Polska, z Fundacji Biedronki oraz z Caritas Archidiecezji Katowickiej, którym za obecność serdecznie dziękujemy.

Agnieszka Kamińska
Caritas Diecezji Sosnowieckiej