Caritas: X edycja programu "Młodzi Jałmużnicy"

Data dodania: 2021.10.07

Blisko 350 uczniów i wolontariuszy z 30 Szkolnych Kół Caritas wzięło udział 7 października w inauguracji X edycji projektu „Młodzi Jałmużnicy”, zorganizowanej przez sosnowiecką Caritas. W wydarzeniu, które odbyło się w Sali Widowiskowej „Muza” w Sosnowcu wziął udział bp Grzegorz Kaszak.

Głównym koordynatorem projektu "Młodzi Jałmużnicy" oraz prowadzącym wydarzenie inauguracji był ks. Łukasz Gładki - wicedyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej i diecezjalny opiekun Szkolnych Kół Caritas. Ks. Gładki zwrócił się do wolontariuszy:

- Każdego z was chcielibyśmy wyróżnić. Każdemu z was podziękować i do każdego się uśmiechnąć. Możemy zrobić tylko tyle i aż tyle. Niech najlepszym przejawem naszej wdzięczności będą wszystkie łzy, które otarliście i usmiechy na twarzach ludzi, którym pomagacie - mówił ks. Gładki

W czasie inauguracji rozstrzygnięto Konkurs Ekologiczny Laudato si’, zorganizowany wspólnie przez Fundację Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Celem zawodów było podniesienie świadomości ekologicznej, kształtowanie postaw społeczności lokalnych, sprzyjających ochronie środowiska.

W konkursie wzięło udział 10 Szkolnych Kół Caritas z terenu naszej diecezji, które zgodnie z regulaminem przygotowały filmy promujące tzw. Upcycling. Jest to idea twórczego recyklingu, polegająca na nadawaniu drugiego życia niepotrzebnym przedmiotom. Dzięki takim działaniom ludzie mogą współdziałać na polu ekologii integralnej, postulowanej przez Papieża Franciszka.

Zwycięzcą Konkursu Ekologicznego Laudato si’ zostało Koło Caritas uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Łazach.

Opiekunka zwycięskiego SKC z Łaz - Małgorzata Gibas - w rozmowie z Biurem Prasowym Diecezji Sosnowieckiej przybliżyła działalność swojej grupy:

- Od 3 lat jestem opiekunką Szkolnego Koła Caritas. Podejmujemy różne inicjatywy, jak chociażby zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy i dla Domu Dziecka w Zawierciu, zbiórki żywności na paczki świąteczne. Włączamy się też w akcję "Kromka chleba" organizowaną przez Caritas.

Nasze koło liczy około 20 wolontariuszy, są to uczniowie klas starszych. Przyjmujemy uczniów od klasy szóstej, ponieważ są to dzieci już na tyle dorosłe, że potrafią zrozumieć naszą pracę i włączyć się w akcje Caritasu, jak choćby organzację Wigilii dla Bezdomnych tu w Sosnowcu - wyjaśnia Małgorzata Gibas, która w SP nr 1 w Łazach pełni rolę nauczyciela religii.

W swoim wystąpieniu skierowanym wolontariuszy Caritas bp Grzegorz Kaszak mówił o wyzwaniach, które już wkrótce mogą stanąć przed Caritasem i jego wolontariuszami:

- Chciałbym spojrzeć trochę w przyszłość: zobaczcie, co się dzieje z ludźmi, którzy uciekają z miejsc, gdzie toczy się wojna. Ratują nie tylko swoje życie, ale i zdrowie. To są uchodźcy. I być może, że im także trzeba będzie pomóc. Dlatego już teraz kładę wam to w sposób szczególny na serce, abyście pomyśleli, jak wy możecie tym osobom pomóc.  – powiedział bp Kaszak, gratulując jednocześnie zwycięzcom konkursu Laudato si'  z Łaz.

Ostatnim punktem programu wydarzenia, była projekcja najnowszego filmu o Prymasie Tysiąclecia, pt. Wyszyński - zemsta czy przebaczenie.

Inauguracja X edycji programu „Młodzi Jałmużnicy” była nie tylko okazją do symbolicznego podziękowania wolontariuszom za ich codzienny wysiłek, ale także zachętą do podejmowania w nadchodzącym roku kolejnych dzieł miłosierdzia.

Caritas Diecezji Sosnowieckiej, w zgodzie z zaleceniami sanitarnymi, realizuje swoje cele statutowe, koordynując i organizując różnoraką pomoc materialną dla najbardziej potrzebujących. Nieocenioną pomocą w tym dziele są wolontariusze, których w diecezji jest ponad 1500, zrzeszonych w 86 Szkolnych Kołach Caritas.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech