Czeladź-Piaski: koncert kolęd zespołu Trebunie-Tutki

Data dodania: 2022.01.07

- Chcemy dzisiaj jeszcze bardziej otworzyć serce na przychodzącego Jezusa i odnaleźć go w pięknie polskich kolęd i melodii, a przede wszystkim w sercach oddanych dla niego - mówił ks. Tomasz Zmarzły na rozpoczęciu koncertu kolęd w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi. Wystąpił zespół muzyczny „Trebunie-Tutki” z Białego Dunajca.

Na koncert przybyli m.in. bp Grzegorz Kaszak, sosnowiecki ordynariusz, Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi, Beata Zawiła, zastępca burmistrza Czeladzi oraz ks. Janusz Rakoczy, ks. Paweł Sproncel i ks. Przemysław Szot.

Zespół „Trebunie-Tutki” występował na festiwalach w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W ostatnich latach były to m. in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azerbejdżan, Chiny, USA, Indie i Armenia.

Opierając się na tradycyjnym instrumentarium Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy także nową muzykę góralską. W dorobku zespołu odnaleźć można projekt symfoniczny „Legenda Tatr”, który miał swoją premierę w Filharmonii Łódzkiej z udziałem „Trebunie-Tutki” oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Łódzkiej.

Krzysztof Trebunia-Tutka na potrzeby festiwalu Kraków 2000 napisał scenariusz spektaklu „Góralskie Bronowice”. Premiera odbyła się w Teatrze Juliusza Słowackiego w Krakowie z udziałem aktorów Teatru Witkacego, chóru i tancerzy zespołu Skalni oraz orkiestry kameralnej Simfonietta Cracovia.

Zespół nagrał także album „Duch Gór” razem z gruzińskim  kwintetem Urmuli. Utwory z płyty znalazły się w grudniu i styczniu na liście Top Twenty ogólnoświatowej Transglobal World Music Chart oraz na antenach radiowych w USA, Australii, Niemczech, Luxemburgu, Estonii, Francji i we Włoszech.

Zespół „Trebunie Tutki” łączy w sobie muzyczne, góralskie tradycje rodzinne oraz nowatorstwo i awangardowe podejście do dziedzictwa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.