Czeladź: Dożynki u św. Stanisława

Data dodania: 2021.09.14

W niedzielę 12 września w kościele pw. św. Stanisława BM w Czeladzi odbyły się parafialne dożynki. Uroczystą Mszę dożynkową o godzinie 12.30 odprawił ks. Jarosław Wolski, proboszcz parafii.

Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządu miasta Czeladź, między innymi burmistrz Zbigniew Szaleniec i prezes Ewelina Kopczacka. Tradycyjnie nie zabrakło także przedstawicieli Zagłębiowskiego Koła Pszczelarzy oraz nielicznych już czeladzkich rolników z Dorotą Wszelaką na czele, która tradycyjnie jest inicjatorką dorocznych spotkań dożynkowych.

W swojej homilii ks. Jarosław Wolski odwołał się do słów Chrystusa, który pytał uczniów "za kogo ludzie Go uważają". Jest to pytanie, które Jezus stawia każdemu z nas. Warto samemu zastanowić się – kim jest dla mnie Chrystus? Dziś wielu ludzi kieruje się wynikami sondaży czy plebiscytów, czyli idzie za tym, co popularne. Chrystus wskazał jednak, że jeśli ktoś chce iść za  Nim, musi zaprzeć się samego siebie, wziąć swój krzyż i Go naśladować.

Po tych słowach wielu ludzi w tamtych czasach odeszło od Chrystusa. Dziś jest podobnie. Wielu ludzi wybiera drogę bez krzyża, która jest drogą popularną i wygodną. Natomiast droga Chrystusa to służba Bogu i innym ludziom. Wypełnianie woli Boga to ciężka praca. Taką ciężką pracą jest znój rolnika i taką służbą jest praca samorządowca. Wypełniając nasze obowiązki, prawdziwie czynimy Ziemię poddaną człowiekowi, jak nam nakazał Bóg.

Na koniec spotkania proboszcz parafii św. Stanisława podziękował wszystkim zebranym za uczestnictwo w tej uroczystości. Szczególne słowa podziękowania skierował do przedstawicieli samorządu miasta, rolników, pszczelarzy, Rycerzy Kolumba, a także działkowców, których nazwał współczesnymi rolnikami na terenie naszego miasta.

Oby każde kolejne zbiory plonów pracy ludzkiej na ziemi były równie obfite, a ludziom wykonującym tę pracę zawsze towarzyszyło Boże błogosławieństwo. W tym dniu również w związku z uroczystościami beatyfikacyjnymi uczczono dwukrotnie pamięć bł. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po Mszy o godz. 10:00 oraz po Mszy dożynkowej wierni udali się na rynek czeladzki, by przy tablicy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia, znajdującej się na frontonie Kamienicy Konarzewskich, pomodlić sie i złożyć kwiaty.

relacja: Agnieszka Babio & ks. Andrzej