Czeladź: odpust ku czci św. Anny

Data dodania: 2022.07.28

We wtorek, 26 lipca 2022 roku o godz. 18.00 w parafii św. Stanisława BM w Czeladzi uczciliśmy nasza drugą patronkę – świętą Annę. W prezbiterium umieszczono feretron z wizerunkiem świętej Anny z jej córką – Maryją, wokół którego ustawiły się poczty sztandarowe Sodalicji Mariańskiej oraz Rycerzy Zakonu Kolumba.

Na tradycyjną, czeladzką uroczystość przyjął zaproszenie dyrektor diecezjalnego oddziału Caritas, a jednocześnie nowo mianowany proboszcz parafii pw św. Jana Chrzciciela w Sosnowcu-Niwce - ks. Tomasz Folga - który wraz z proboszczem miejsca, ks. Jarosławem Wolskim koncelebrował odpustową Mszę Świętą i wygłosił homilię.

Święta Anna jest dla nas ważna – mówił kaznodzieja. Anna – to łaska i chcemy ja prosić o łaski niezbędne w naszym życiu. W Piśmie  Świętym nie znajdziemy wzmianki o św. Annie. Wiadomości o rodzicach Najświętszej Maryi Panny pochodzą z apokryfów i tradycji. Historia świętych Joachima i Anny jest analogiczna do biblijnej historii Abrahama i Sary z pierwszego dzisiejszego czytania. Podobnie oczekiwali na cud narodzin upragnionego dziecka i ten cud się ziścił.

Dom rodzinny Maryi, dom, który ja ukształtował, był domem modlitwy i ofiary; domem bezgranicznego zaufania Bogu; domem, w którym można było usłyszeć Głos Boga. Wizję tego domu ks. Folga skonfrontował z obrazami naszej współczesności. Są dziś domy, w których można usłyszeć Boga, ale są też inne, w których mieszkają ludzie pogubieni, którzy ulegli iluzji dzisiejszego świata. Ten świat jest często światem bez zasad, bez szacunku dla osób starszych, bez świadomości perspektywy wieczności. Bóg jednak potrafi wydobyć dobro nawet z największego nieszczęścia. Święta Anna jest tego dowodem. Módlmy się więc, by była naszą patronką, której zaufamy tak, jak ona zaufała Panu.

Na zakończenie uroczystości wierni odmówili litanię do św. Anny i zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem. Przed kościołem natomiast Rycerze Zakonu Kolumba sprzedawali chlebki św. Anny. Dochód z tej sprzedaży przeznaczony był na cele charytatywne.

relacja: Małgorzata Krakowiak & ks. Andrzej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.