Czeladź: odpust ku czci św. Stanisława

Data dodania: 2024.05.08

Dnia 8 maja parafia pw. św. Stanisława B.M. obchodziła swoje święto patronalne. Z tej okazji o godzinie 18: została odprawiona uroczysta Msza Święta. Gośćmi specjalnymi w tym dniu byli: ks. Mariusz Karaś - kanclerz diecezji sosnowieckiej i wicedyrektor Caritas ks. Łukasz Gładki. Gości powitał gospodarz miejsca ks. Jarosław Wolski. Święty Stanisław to patron nie tylko naszej parafii, ale  także całej ojczyzny. Zatem przez jego wstawiennictwo modliliśmy się o błogosławieństwo dla naszego kraju.

W swej homilii celebrans podkreślił ważność tego dnia dla naszej parafii. Otóż diecezja sosnowiecka uzyskała nowego biskupa, który tak jak święty Stanisław wywodzi się z ziemi tarnowskiej. Ta msza to także prośba o błogosławieństwo dla naszego nowego pasterza. Żyjemy wszak w czasach, w których księżą są atakowani i odzierani z szacunku. W takich czasach modlitwa za kapłanów jest niezbędna.

Święty Stanisław, choć żył w odległych czasach, wciąż może być dla nas wzorem i drogowskazem. On może nas nauczyć trwania przy Chrystusie, nawet jeśli nie jest to postawa powszechnie aprobowana i popularna. Kapłani idący drogą ukazaną przez świętego Stanisława potrzebują naszej modlitwy, bo nie jest to droga łatwa. Musimy pamiętać, że bez kapłanów, nie będzie Eucharystii, nie będzie sakramentów. Zatem nasza modlitwa i życzliwość dla kapłanów to zapewnienie trwania religii, tradycji i wartości, w których zostaliśmy wychowani. Atak na księży to próba odcięcia nas od chrześcijańskich wartości.

Musimy aktywnie sprzeciwiać się złu, bo niestety nasza bierność i obojętność prowadzi do upadku religii i wartości. Święty Stanisław nie był obojętny, nie milczał, lecz przeciwstawiał się złu w społeczeństwie wokół niego. Zapłacił za to najwyższą cenę. To dzięki jego postawie kolejne pokolenia mogły żyć według Bożych praw. Świat bez Boga może być kolorowy i bardzo kuszący, ale jest to świat pusty, pozbawiony wartości.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wokół świątyni. Brały w niej udział dzieci komunijne w swych białych strojach. Nie zabrakło też sztandarów, które podkreślały odświętny charakter tego wydarzenia. Oby Święty Stanisław zawsze wskazywał nam drogę wiodącą do Chrystusa. Po zakończeniu uroczystości odpustowych w kościele  grupa wiernych udała się procesjonalnie z figurą MB Fatimskiej na rynek Starego Miasta, by tam odmówić publiczny różaniec w intencji narodu polskiego.

relacja Agnieszka Babio & ks. Andrzej