Czeladź: peregrynacja relikwii bł. ks. M. McGivney'a

Data dodania: 2021.10.10

21 lutego br. w trzech miastach: Częstochowie, Radomiu i w Rzeszowie relikwie bł. ks. McGivney'a rozpoczęły peregrynację na terenie całej Jurysdykcji Polskiej. Na inaugurację peregrynacji odprawione zostały Msze św. pod przewodnictwem: Abp Wacława Depo w Częstochowie, Bp Marka Solarczyka w Radomiu i Bp Jana Wątroby w Rzeszowie.

W naszej diecezji peregrynacja rozpoczęła się 9 października w kościele pw. św. Stanisława BM w Czeladzi. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Jarosław Wolski – proboszcz parafii.

Relikwie przybył z Ludźmierza. Będą peregrynować w miastach, parafiach w których działają Rycerze Kolumba – czyli z relikwiami błogosławionego będziemy mogli się spotkać w parafiach Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Sławkowa, Siewierza, Olkusza.

Koordynatorem peregrynacji w naszej diecezji jest Piotr Kiełtyka. Peregrynacja potrwa do 13 listopada br.


Rycerze Kolumba -

- dzieło życia bł. ks. Michaela McGivney'a


W USA końca XIX wieku dyskryminacja katolików jest powszechna. Wiele środowisk postrzega wiarę katolicką jako zagrożenie dla społecznego ładu, ponieważ katolicy to głównie imigranci lub potomkowie imigrantów. Ich rodziny żyją w biedzie, utrzymują się jedynie z pensji ojca pracującego fizycznie w jednej z fabryk.

Gdy ks. McGivney przybywa do swojej pierwszej parafii w New Haven, zastaje parafię niemal pozbawioną mężczyzn. Wojna secesyjna, dynamicznie zachodzące zmiany społeczne, wysoka śmiertelność katolików mieszkających w dzielnicach biedy oraz popularność organizacji antykościelnych odwodzących katolickich mężczyzn od wiary – wszystko to przyczynia się do deficytu mężczyzn w kościelnych ławach.

Młody ksiądz wychodzi naprzeciw ludziom powierzonym swojej opiece. Rozumie, że potrzebują dodatkowej pomocy poza troską o ich życie duchowe i sakramenty. By temu zaradzić, zaprasza mężczyzn na spotkanie, na którym tłumaczy im wizję nowej, bratniej wspólnoty katolików silnie zaangażowanych w życie Kościoła i troskę o rodziny.

Tak powstają Rycerze Kolumba, którzy dziś są największą międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6,5 tysiąca członków (w tym ponad 600 kapłanów) działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji.

zdjęcia: Piotr Lorenc

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.