Czeladź: Święto Podwyższenia Krzyża z Biskupem

Data dodania: 2021.09.15

Dzień Podwyższenia Krzyża Świętego, który obchodziliśmy 14 września w parafii pw. św. Stanisława B.M. W Czeladzi, miał szczególnie podniosły i odświętny charakter. O godz. 18:00 odprawiona została uroczysta Msza święta, której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Sprawował ją w intencji czeladzkiej parafii oraz w intencji tutejszej Rady Zakonu Rycerzy Kolumba im. Prymasa Tysiąclecia i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Koncelebransami byli: ks. Mariusz Karaś – wikariusz generalny naszej diecezji i kanclerz kurii oraz ks. Tomasz Folga – dyrektor diecezjalnej Caritas. Wszystkich zebranych jak zwykle bardzo ciepło powitał proboszcz parafii - ks. Jarosław Wolski. Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych Zakonu Rycerzy Kolumba i Zagłębiowskiej Drogi św. Jakuba z jej inicjatorem na czele – Stanisławem Syjutem.

Ks. Biskup w homilii zaznaczył, iż "Święto Podwyższenia Krzyża Świętego skłania do refleksji na temat znaczenia krzyża w życiu człowieka. Dawniej, krzyże stawiane na rozstajach dróg pełniły rolę drogowskazów. Wyznaczały ludziom drogę do ich ziemskiego celu. Jednak krzyż oznacza także drogę, która wiedzie do Nieba. Jest to też znak zwycięstwa Jezusa Chrystusa nad szatanem. Zatem nasze ludzkie szczęście, nasze zwycięstwo przyszło przez krzyż, który jest punktem kulminacyjnym cierpienia naszego Pana Jezusa Chrystusa. Podwyższenie Krzyża to dzień, w którym należy pochylić się, oddać hołd Zbawicielowi i rozważać Jego mękę. (...) Gdy sami doświadczamy krzyża, często pytamy – dlaczego Bóg pozwala na tyle cierpienia w życiu ludzi, zwłaszcza tych dobrych. W takich trudnych chwilach warto spojrzeć na krzyż, by zobaczyć, ile wycierpiał Jezus Chrystus z rąk ludzi. Robił to powodowany wielką miłością do człowieka, by dać nam szczęście wieczne. Miłość i krzyż są ze sobą nierozerwalnie związane. Tylko miłość może wyjaśnić prawdziwy sens krzyża. Święty Jan Paweł II mówił: „Miłości bez krzyża nie znajdziecie, krzyża bez miłości nie uniesiecie”."

Ofiary zebrane na tacę w tym dniu zostały przekazane diecezjalnemu oddziałowi Caritas na pomoc dla potrzebujących.

Po zakończonej Mszy uczestnicy udali się na ulicę Wojkowicką w Czeladzi, naprzeciw Cmentarza Komunalnego, gdzie znajduje się krzyż przydrożny odrestaurowany z inicjatywy Rycerzy Zakonu Kolumba.

Bp Grzegorz Kaszak dokonał poświęcenia tegoż krzyża, który leży na szlaku Zagłębiowskiej Drogi św. Jakuba. Podniosły charakter spotkania pod krzyżem podkreśliła obecność orkiestry, która zagrała znane pieśni, m.in. „Barkę”, „W krzyżu cierpienie”i „Pod Twą obronę”.

relacja: Agnieszka Babio & ks. Andrzej


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.