Dąbrowa G.: Orkiestra górnicza kolędowała w Bazylice

Data dodania: 2022.01.19

Choć w liturgii czas Bożego Narodzenia się skończył, to jednak żywa jest tradycja kolędowania w okresie trwającym do święta Ofiarowania Pańskiego. Z inicjatywy gospodarza miejsca, kustosza sanktuarium ks. Andrzeja Stasiaka, w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, odbyło się wspólne „Kolędowanie z Górniczą Orkiestra Dętą Bytom”.

Pomimo zimowej atmosfery serca słuchaczy rozgrzewały muzycznie kolędowe utwory z polskiego, jak i zagranicznego repertuaru. Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka powstała przed 1920 r.

W swej działalności koncertowała w różnych częściach kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, Francji i Włoszech, w tym cztery razy w Watykanie. Potwierdzeniem wartości muzycznej i artystycznej są liczne nagrody zdobywane w konkursach w kraju i za granicą.

Kapelmistrzem orkiestry jest Dariusz Kasperek, pedagog, klarnecista, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej.

Ks. Tomasz Zmarzły