Diecezjalne dożynki w Ogrodzieńcu

Data dodania: 2018.08.20

"Człowiek niekiedy myśli sobie, że ma wspaniałe maszyny i jest samowystarczalny. To pycha, która sprawia, że zapominamy podziękować dobremu Stwórcy. (…) W naszym codziennym życiu winniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby Jemu dziękować" – powiedział Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak odprawiając dziękczynną Eucharystię za zbiory podczas Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych Dożynek, których gospodarzem był w tym roku Ogrodzieniec.

Biskup przywołał też słowa Pana Jezusa, który do zachwyconej pięknem przyrody św. Faustyny powiedział: "Dla ciebie to wszystko stworzyłem". "To znaczy, że to dar dla człowieka. W związku z tym możemy śmiało powiedzieć (…), że ziemia, wszechświat cały to dar Boga Wszechmogącego. Otrzymaliśmy wspaniałe rzeczy" – mówił Biskup zalecając wdzięczność Bogu za Jego dobrodziejstwa.

Biskup wyraził też wdzięczność wszystkim rolnikom, za trud ich codziennej pracy, dzięki któremu mamy codzienny chleb. Wspomniał o panującej suszy i afrykańskim pomorze świń, które tak bardzo utrudniają rolniczą pracę. "To jest znak. (...) Czyż one nie są wołaniem niebios, aby człowiek przestał czynić zło i nawrócił się całym sercem?" - pytał Biskup.

Msza św. odprawiona została w sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu. Wśród koncelebrujących Mszę św. znalazł się m.in. ks. Ryszard Selejdak z watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Druga część uroczystości z obrzędem dożynkowym odbyła się na dziedzińcu zamku w Ogrodzieńcu, gdzie goście dotarli w barwnym korowodzie prowadzonym przez mażoretki i młodzieżową orkiestrę dętą.

Na dożynki licznie przybyli rolnicy, myśliwi, działkowcy, sadownicy i pszczelarze z całej diecezji. Nie zabrakło kół gospodyń wiejskich w strojach ludowych i z tradycyjnymi wieńcami żniwnymi i strażaków. Obecni byli też przedstawiciele władz samorządowych gminy, powiatu i województwa, wojewodowie, parlamentarzyści na czele z ministrem Andrzejem Adamczykiem.

Starostami tegorocznych dożynek byli Marcin Pająk z Udorza i Marta Kasprzak-Świderska z Szyc. Po części oficjalnej dożynkowego obrzędu zgromadzeni wzięli udział w koncercie zespołu Śląsk.