Dotyczy publikacji "Gazety Wyborczej" z 9 marca 2024 r.

Data dodania: 2024.03.09

Sosnowiec, 9 marca 2024 r.

OŚWIADCZENIE
KURII DIECEZJALNEJ W SOSNOWCU

W nawiązaniu do publikacji red. Arkadiusza Gruszczyńskiego pt. „13 niesprawiedliwych”, która ukazała się w Gazecie Wyborczej 9 marca br., informujemy, że w treści artykułu zostały podane nieprawdziwe informacje, godzące w dobre imię duchowieństwa diecezji sosnowieckiej.

W tekście zawarto stwierdzenie, że „kilku księży zorganizowało imprezę, na którą zamówili męską prostytutkę”. Zgodnie z raportem komisji kościelnej wyjaśniającej to zdarzenie oraz z treścią Komunikatu Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu z 6 października 2023 r., mowa jest jedynie o jednym duchownym – Tomaszu Z. i tylko jemu przedstawiono zarzuty prokuratorskie.

Prokuratura stanowczo zaprzecza również, by mężczyzna, który zasłabł, był "męską prostytutką".

Podobnie stwierdzenie, że „po raz pierwszy w Polsce za pontyfikatu Franciszka doszło w ten sposób do odwołania biskupa ze względów obyczajowych” jest nieprawdziwe, gdyż bp Grzegorz Kaszak sam złożył rezygnację z urzędu biskupa sosnowieckiego, która następnie została przyjęta przez Papieża Franciszka.

ks. Przemysław Lech
Dyrektor Biura Prasowego