Dożynki diecezjalno-gminne w Pilicy

Data dodania: 2023.08.28

- Pan Bóg stworzył świat. I ten świat daje człowiekowi w prezencie. Umieszcza go w ogrodzie Eden. Dla człowieka, który żył na pustyni - było to miejsce idealne - mówił bp Grzegorz Kaszak w czasie dożynek gminno-diecezjalnych w Pilicy. Z tej okazji odprawił Mszę w intencji w intencji rolników, ogrodników, sadowników, pszczelarzy i hodowców pracujących na terenie diecezji sosnowieckiej.

Obecni byli m.in. ks. Leszek Kołczyk, diecezjalny duszpasterz rolników, Artur Janosik, burmistrz miasta i gminy Pilica, poseł Ewa Malik, senator Beata Małecka-Libera oraz samorządowcy.

Jak zauważył biskup, Bóg postawił przed człowiekiem zadanie – aby uprawiał ogród, doglądał i dbał o niego.

- Nawet jeżeli rolnik powie „Kupiłem ziemię” to jednak nie on ją wytworzył. To Pan Bóg ją stworzył. Po to, abyś o nią dbał i aby przynosiła pożywienie. - Biskup pytał się również o produkcję zdrowej żywności oraz o chęć zysku. Dodał także, że choć człowiek pracował już w raju, to jednak w Edenie się nie męczył.

Ordynariusz odwołał się także do trzeciego rozdziału Księgi Rodzaju, gdzie Pan Bóg zapowiada trud zdobywania pożywienia po grzechu pierworodnym.

- My nawet nie wiemy dokładnie, jak było w ogrodzie Eden, ale człowiek się zbuntował przeciwko Stwórcy. Efekt i konsekwencje tego buntu zawsze są dla człowieka złe. Warto pamiętać, że grzech niesie ze sobą nieszczęście - powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Dodał, że w Księdze proroka Amosa znajdziemy opisy klęsk takich, jak susza, głód, czy zaraza. Było to skutkiem zapomnienia ludzi o Bogu.

Po Mszy Świętej odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe oraz rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W konkurencji wystartowało 35 wieńców. Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Kocikowej, drugie - ze Sułoszowej, a trzecie – z Wierzbicy. Pierwszą nagrodę ufundował bp Grzegorz Kaszak, drugą - Artur Janosik, burmistrz Pilicy, a trzecią - ks. Leszek Kołczyk, diecezjalny duszpasterz rolników. Odbyło się również wręczenie pamiątkowych statuetek dla wyróżnionych rolników.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz