Sosnowiec - Zagórze: Dzień Dziecka Utraconego

Data dodania: 2024.10.17

W tym roku po raz pierwszy Dzień Dziecka Utraconego był uroczyście obchodzony na szczeblu diecezjalnym w parafii św. Joachima w Sosnowcu. Mszy św. przewodniczył bp Artur Ważny, który w swojej homilii poruszył temat cierpienia rodziców po utracie dziecka i zapraszania Jezusa do życia, nawet w najtrudniejszych chwilach. Obecni byli również przedstawiciele fundacji Opes139, która zajmuje się m.in. organizowaniem pochówków dla zmarłych nienarodzonych dzieci. Po Mszy odbyła się prezentacja fundacji i przypomniano o symbolicznym Miejscu Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie.

- Od wielu lat towarzyszymy rodzicom w sytuacjach związanych z utratą dziecka, również w organizacji pogrzebów, nawet symbolicznych. Potrzebujemy takiego miejsca, choćby symbolicznego, aby wejść w relację z tymi, którzy odeszli – podkreślił bp Artur Ważny. Dodał, że często takich doświadczeń nie da się wyrazić słowami.

W homilii bp Ważny zaznaczył również, jak ważne jest zaproszenie Jezusa do swojego życia i pozwolenie Mu na stałe w nim gościć. Odniósł się do trudnych doświadczeń, jakie mogą spotkać rodziców po stracie dziecka, zadając pytanie: „Dlaczego doświadczamy takich tragedii, nawet jeśli Jezus jest z nami?”. Zwrócił uwagę na głębokie pytania, które rodzą się w obliczu cierpienia i śmierci niewinnych, a także podkreślił potrzebę wsparcia dla rodziców w żałobie. Mówił także o znaczeniu miejsc pamięci, które pozwalają rodzicom nawiązać emocjonalny kontakt z dzieckiem, które odeszło.

Dzień Dziecka Utraconego to czas refleksji i wsparcia dla rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka.

tekst: Mikołaj Wójtowicz