Dzień Strażaka: Leśniaki i Olkusz

Data dodania: 2019.05.11

LEŚNIAKI (GMINA SIEWIERZ)

4 maja w Leśniakach obchodzono Gminny Dzień Strażaka. Uroczystość zgromadziła wszystkie zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Siewierz. Podniosły charakter święta uświetniła obecność pocztów sztandarowych, kompanii honorowej OSP oraz Orkiestry Dętej OSP Żelisławice.

Tego dnia świętowano również jubileusz 85-lecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśniakach. Święto rozpoczęła Msza św. celebrowana przez Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka. Podczas kazania Biskup odniósł się do niedawnego dramatycznego pożaru katedry Notre Dame w Paryżu i bohaterskiej akcji ratowania świątyni. Podkreślił, jak ważna jest rola specjalistycznego sprzętu w prowadzeniu akcji ratowniczych. Podziękował również władzom samorządowym za nieustanne wspieranie strażaków ochotników w ich służbie poprzez m.in. zakup nowoczesnego wyposażenia.

Podczas uroczystości strażackich przekazano jednostce OSP Leśniaki nowy sztandar ufundowany przez społeczność sołectwa oraz lekki samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony przez gminny samorząd, które podczas Mszy poświęcił Ksiądz Biskup. Cześć artystyczną uświetnił występ zespołu śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich w Leśniakach oraz koncert kapeli Janicek. Zabawa taneczna do późnego wieczora kontynuowana była przy muzyce zespołu "Biały Miś".

Tekst i FOTO: Marcin Machura / UM Siewierz

 

OLKUSZ

Powiatowy Dzień Strażaka w Olkuszu świętowano 5 maja. Uroczystości rozpoczęła – po zbiórce na Rynku - niedzielna Msza Święta o godz. 10.00, odprawiana w bazylice św. Andrzeja. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ksiądz brygadier Władysław Kulig – kapelan małopolskich strażaków. W koncelebrze uczestniczyli również ks. Henryk Chmieła – dziekan olkuski, kapelan powiatowy strażaków; ks. Mieczysław Miarka – proboszcz olkuskiej bazyliki, a także ks. Zenon Ptak. Po Eucharystii uroczystości przeniosły się na płytę Rynku w Olkuszu.

W uroczystościach udział brali przedstawiciele rządu, parlamentu, władz samorządowych i służb mundurowych.

W homilii ks. Kulig powiedział m.in.: "Każdemu z nas Bóg pomaga w naszych wysiłkach i zmaganiach. Najważniejsza jest tu jednak motywacja. Dlaczego coś robimy? Jedną godną i słuszną motywacją jest miłość. Miłość do Boga i do bliźniego, do drugiego człowieka. Bóg jest miłością i o tę miłość pyta samego Piotra, który, jak dobrze wiemy, trzy razy zaparł się Chrystusa. Ale Chrystus z miłości już dawno mu przebaczył. (…) Czy we współczesnym świecie są jeszcze tacy ludzie, którym leży na sercu dobro innych ludzi, ich szczęście, bezpieczeństwo? Czy są ludzie, którzy chcą służyć na wzór Chrystusa? To są strażacy, którzy bardziej czy mniej świadomi zapatrzeni w Chrystusa realizują powołanie strażackie, w służbie Bogu i bliźniemu, w niesieniu pomocy, nadziei w zagrożeniu życia, zdrowia, mienia. Dziś przeżywają swoją „Floriankę”, wspominają patrona – Świętego Floriana, który jest przykładem wiary w Boga i całkowitego zawierzenia Jezusowi Chrystusowi. Święty Florian oddał życie za Chrystusa, nie dał się zastraszyć".

Ksiądz Kapelan podziękował strażakom za ich służbę, ciągłe czuwanie nad bezpieczeństwem, zachęcając też, aby dalej, lepiej realizowali swoje zadania – od tego dnia pod nowym poświęconym później na Rynku i przekazanym im tam sztandarem.

Po zakończeniu Eucharystii dalsza część uroczystości odbywała się na Rynku olkuskim.

Tekst i FOTO: Tomasz Wilczyński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.