Jasna Góra: Msza kończąca Pielgrzymkę Zagłębiowską

Data dodania: 2021.08.25

- Jaka będzie nasza przyszłość, jeśli nie będzie nowego życia? Jaka będzie Polska bez dzieci, gdy kobiety są zniechęcane, aby je mieć? - mówił bp Grzegorz Kaszak w homilii podczas Mszy świętej wieńczącej Zagłębiowską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, która odbyła się 25 sierpnia w Bazylice Jasnogórskiej. 

Eucharystię koncelebrowało około 40 kapłanów, a wśród nich organizatorzy pielgrzymki, księża-przewodnicy grup pątniczych oraz kapłani, którzy przyjechali z parafii naszej diecezji, aby wspólnie ze wszystkimi modlić się u tronu Królowej Polski. Bazylika Jasnogórska, w której sprawowano Mszę świętą, wypełniła się pielgrzymami i ich rodzinami.

Sosnowiecki ordynariusz swoją homilię poświęcił tematowi macierzyństwa. Podkreślił, że sam Chrystus w testamencie wypowiedzianym z Krzyża pozostawił swą Matkę uczniowi. Ewangelista Jan nie zapisał jego imienia, co pozwala każdemu odnaleźć się w jego osobie.

- Słychać dziś głosy przeciw macierzyństwu i to z ust tych, którzy chcieliby nami rządzić. A przecież macierzyństwo pochodzi od samego Boga! On nigdy nie zaproponował człowiekowi złej rzeczy, która by go niszczyła. Nie zapominajmy, że jeśli Pan nas do czegoś powołuje, to jednocześnie udziela łaski, aby temu zadaniu sprostać.

To samo tyczy się misji ojców rodzin. Czyż Bóg nie postawił przy Maryi męża, św. Józefa? Miał dbać nie tylko o żonę, ale i jej dziecko. Rodzicielstwo nie jest więc zadaniem tylko kobiety, bo chodzi tu także o wychowanie dziecka - przypomniał bp Kaszak.

Przed błogosławieństwem końcowym, dyrektor pielgrzymki – ks. Paweł Tracz - podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji XXX Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Szczególne podziękowania skierował do bp Grzegorza Kaszaka, który każdego dnia pojawiał się na trasie pielgrzymkowej i wędrował razem ze wszystkimi.

Ks. Tracz wyraził wdzięczność wobec Biskupa za jego pomoc i zaangażowanie w to, aby tegoroczne rekolekcje w drodze mogły się odbyć z uczestnictwem wiernych świeckich.

- W tegorocznej Zagłębiowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę wzięło udział ponad 600 pielgrzymów - informuje ks. Grzegorz Woszczek, wicedyrektor Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki - Łącznie z grupami z Targoszyc i Siewierza uformowało się 14 grup, choć niektóre pielgrzymowały wspólnie. Wędrowało 30 księży, 2 diakonów i 5 kleryków.

- To, co dało się wszędzie zauważyć podczas tej pielgrzymki, to radość z powrotu na pielgrzymi szlak. Widać to było zarówno wśród księży, jak i pielgrzymów świeckich. Mimo, że charakter pielgrzymki był nieco inny, z racji powrotów autokarowych do domów na noclegi, niemniej jednak sama możliwość wędrowania do Częstochowy dawała ludziom wiele satysfakcji.

I chyba taki był główny wymiar tej pielgrzymki: podziękowanie za powtórną możliwość pójścia na Jasną Górę - podsumowuje ks. Woszczek.

To nie koniec Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Już 3 września wyruszy jej ostatnia część – Jaworznicka.

Już jutro - 26 sierpnia - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. W naszych kościołach parafialnych łączmy się z Jasną Górą i odnówmy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, autorstwa Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikację będziemy przeżywać 12 września br. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. 

 

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.