Jasna Góra: multimedialna wystawa "Śladami Jezusa"

Data dodania: 2019.07.26

Serdecznie zapraszamy wszystkich pielgrzymów (pieszych i samochodowych) odwiedzających Jasną Górę do obejrzenia wystawy "Śladami Jezusa". Multimedialna ekspozycja składa się z 8 sal, które z wykorzystaniem najnowszych technologii opowiadają o życiu naszego Zbawiciela i życiu w Jerozolimie w początkach naszej ery. Wystawę zlokalizowaną na parkingu obok Domu Pielgrzyma przy sanktuarium jasnogórskim oglądać można w Częstochowie do 27 października codziennie w godzinach 9.00 – 21.00.

Wystawa jest nowym formatem opowiadania historii. który łączy technologię filmu, teatru, wystawy, widowiska muzycznego – dając w efekcie formę przeżycia duchowego. W języku angielskim ten typ doświadczenia nazywa się immersive experience. „Śladami Jezusa” jest pierwszą tego typu wystawą w Europie.

– Opowiadamy najbardziej znaną historię świata jako opowieść w przestrzeni, gdzie oddziałujemy na wszystkie zmysły zwiedzającego. Zanurzamy go w świecie sprzed 2000 lat, aby móc w nowy i świeży sposób wejść w tę historię – mówi Krzysztof Noworyta pomysłodawca i producent wystawy. Jak dodaje, ekspozycja sięga po technologie wizualne jak animacja 3D, mapping, spektakl świetlny, do tego bogata jest warstwa dźwiękowa, na którą składa się głos narratora, specjalnie skomponowana ścieżka dźwiękowa oraz nagrane specjalnie na potrzeby wystawy wykonanie „Ojcze Nasz” po aramejsku, a więc w języku Jezusa. Do tego dochodzą zapachy wieczornego ogrodu w sali „Getsemani” i zapach olejków pogrzebowych w cali „Całun i chusty”. Całość tworzy unikalny klimat, który zanurza zwiedzających w opowieść sprzed 2000 lat.

Wystawa jest produkcją zrealizowaną w Polsce, przez studio Tengent – polski zespół kreatywny z międzynarodowym doświadczeniem w produkcji animacji i wystaw (zwiastuny gry „Wiedźmin”, film „Niezwyciężeni”, wystawa stała Muzeum Historii Polski).

– Wystawa „Śladami Jezusa” jest dla każdego zwiedzającego osobistym kontaktem z przestrzenią Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej. Obok wymiaru ewangelizacyjnego ma wymiar kulturowy, bo przypomina, że nasza cywilizacja polska, europejska jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim – mówił podczas otwarcia wystawy w Częstochowie biskup Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Opiekunem merytorycznym wystawy jest franciszkanin z Kustodii Ziemi Świętej o. Narcyz Klimas, naukowiec i badacz, wybitny autorytet w tematyce historii Bożego Grobu. – Wystawa „Śladami Jezusa” zamienia setki stron naukowych opracowań w spójną i ciekawą opowieść o wydarzeniach, ludziach i miejscach związanych z początkami chrześcijaństwa. To idealna, świeża forma przekazania tej wiedzy zarówno młodzieży, jak i dorosłym – podkreśla o. Klimas.

Wystawa składa się z 8 multimedialnych sal, z których każda używa innej technologii i opowiada inny rozdział historii Jezusa. Zwiedzających przez cały czas prowadzi głos narratora. Podróż zaczyna się w Wieczerniku, z którego zwiedzający przenoszą się do Jerozolimy z I wieku i wędrują śladami Jezusa do Ogrodu Getsemani, następnie wychodzą za mury Jerozolimy, by stanąć u stóp Golgoty i Bożego Grobu. Po czym poznają ślady Męki Jezusa, a następnie poznają historię Jego pochówku – całunu i chust, w które był zawinięty. Następnie przechodzą do sali kinowej, gdzie opowiadana jest historia Bożego Grobu, przechodząc płynnie do opowieści o rozwoju chrześcijaństwa i polskich śladach w Ziemi Świętej. Podróż kończy się powrotem do Wieczernika.

– Wystawa „Śladami Jezusa” to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą. Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni spotkanie z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem miejsc, w których żyła i przeżywała najważniejsze chwile ze swoim Synem – mówił podczas otwarcia wystawy w Częstochowie o. Waldemar Pastusiak, Kustosz Sanktuarium na Jasnej Górze.

Ekspozycja dostępna jest w 3 wersjach językowych: polskiej, włoskiej, angielskiej.

Tekst za: KAI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.