Jaworzno: poświęcenie witraży w Starej Hucie

Data dodania: 2021.10.07

W święto Matki Bożej Różańcowej w parafii pw. św. Karola Boromeusza w Jaworznie-Starej Hucie bp Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy Świętej i procesji różańcowej oraz poświęcił nowe witraże przedstawiające świętych: Jana Pawła II, Siostrę Faustynę, Jana Nepomucena, Ritę z Cascii, Ojca Pio, Brata Alberta i Rafała Kalinowskiego.

W swoim kazaniu bp Grzegorz nawiązał do objawień Matki Bożej w Fatimie w kontekście I wojny światowej.

- W tych tragicznych czasach ukazuje się Matka Boża. Przychodzi z orędziem, z przesłaniem dla ludzkości. Mówi do dzieci, że ta wojna ustanie. Stawia jednak pewne warunki: odmawiajcie różaniec. Dzieci się pytały: „Co mamy robić?” A ona mówiła „Chcę, abyście nadal odmawiały różaniec na cześć Matki Bożej Różańcowej” – bp Kaszak zwrócił uwagę, że przesłaniem Matki Bożej było uświadomienie ludziom, że nie są w stanie sobie sami poradzić z wszystkimi tragediami, które ich nękają.

Obchód ku czci Matki Bożej Różańcowej ustanowił papież św. Pius V, aby upamiętnić zwycięstwo floty chrześcijańskiej pod Lepanto w roku 1571. Zostało ono wyproszone modlitwą różańcową.

tekst i zdjęcia: Mikołaj Wójtowicz