Kolonie "Caritas" były pełne wrażeń

Data dodania: 2020.09.04

Uśmiechnięte twarze. Głowy pełne pozytywnych wrażeń. Ręce wyciągnięte w geście tęsknoty. Niechęć rozstania, ale też radosne powitania. Taki obraz dziecka pozostaje dla człowieka natchnieniem i źródłem nadziei (św. Jan Paweł II). Ten właśnie obraz można było zobaczyć podczas powrotu dzieci z tegorocznych kolonii organizowanych przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Jeszcze kilka miesięcy temu kolonie, wyjazdy, spotkania stały pod znakiem zapytania. Podobnie, jak nasza przyszłość. Dzisiaj natomiast wakacje stają się szczęśliwym wspomnieniem. Pandemia koronawirusa mogła spowodować, że na twarzach dzieci nie zagościłaby radość. Jednak dzięki uporowi i staraniom Caritas udało się zorganizować dwa turnusy (lipiec i sierpień) dla 72 dzieci.

Zakopane i Tatry. Zabawy i atrakcje w Ośrodku Bachledówka, a także wycieczki po górach i dolinach zapewne pozostaną w pamięci dzieci na zawsze. Śmiech uczestników odbijał się echem od szczytów. Mógł tego doświadczyć Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który spotkał się w Zakopanem z wychowawcami. Ordynariusz jest zawsze pełen troski o najmłodszych diecezjan. Jego obecność, świadectwo wiary i otwartości serca umocniła wszystkich w przekonaniu, że warto było podjąć trud organizacji tego wydarzenia, zwłaszcza w okresie pandemii. Kolonie są bowiem, nie tylko czasem wypoczynku od szkoły i trudności, ale również doświadczaniem obecności i bliskości Boga. To czas rekolekcji dla najmłodszych. Szczególne wyrazy uznania i wdzięczności kierujemy również do wszystkich, którzy wsparli inicjatywę organizacji wypoczynku. Pragniemy bardzo podziękować Fundacji JSW i Miastu Jaworzno za dofinansowanie kolonii.

Nie byłoby całego tego szaleństwa pod Tatrami gdyby nie wyspecjalizowana kadra, która pomimo pandemii zdecydowała się na wyjazd i opiekę nad kolonistami. Atrakcje zapewnione przez opiekunów pozwoliły dzieciom na zabawę i rozwijanie swoich pasji. Podczas licznych wycieczek i zajęć uczestnicy kolonii mogli odkryć siłę współpracy i wartość drugiego człowieka. Docenić obecność rówieśników, która na moment została im odebrana.

Dzięki świeżemu, górskiemu powietrzu dzieci mogły odetchnąć pełną piersią. Choć zapewne niektóre widoki zaparły im dech. Wszystko jednak pod czujnym okiem wychowawców, dla których bezpieczeństwo podopiecznych stanowiło priorytet. Podczas organizacji kolonii uwzględniano wszelkie zalecenia resortu edukacji i Ministerstwa Zdrowia.

Zgodnie ze słowami Marii Kownackiej, że dzieciom trzeba dać serce, piękno i uśmiech, aby nauczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza, mamy nadzieję, że serce, piękno i uśmiech, które zostały dzieciom ofiarowane podczas tegorocznych kolonii organizowanych przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej nigdy nie pozwolą im się w tym świecie i drugim człowieku odkochać.

Ks. Łukasz Gładki
Wicedyrektor Caritas