Kościoły z Bramą Miłosierdzia - dekret Biskupa

Data dodania: 2015.11.06

Bullą Misericordiae vultus z dnia 11 kwietnia 2015 r. Ojciec Święty Franciszek ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia 2015 r., w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy się 20 listopada 2016 r., w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

W dniu inauguracji Roku Jubileuszowego papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Drzwi te staną się „Bramą Miłosierdzia, gdzie każdy wchodzący będzie mógł doświadczyć miłość Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję".

Następnie 13 grudnia 2015 r. (3 niedziela Adwentu) zostaną otwarte Drzwi Święte w pozostałych bazylikach papieskich Rzymu, zaś w kościołach lokalnych nastąpi otwarcie w katedrach i konkatedrach. Ojciec Święty upoważnia także biskupa diecezjalnego do wyznaczenia sanktuariów i innych kościołów o szczególnym znaczeniu, w których przez cały rok otworzona zostanie taka sama Brama Miłosierdzia.

Na mocy tego upoważnienia, aby dać możliwość przejścia przez Drzwi Święte, które staną się tym samym Bramą Miłosierdzia i by w ten sposób uzyskać odpust oraz duchowe łaski Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, wyznaczam do tego celu:

- Bazylikę katedralną pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu;

- Bazylikę pw. św. Andrzeja Ap. w Olkuszu;

- Bazylikę pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej;

- Kolegiatę pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie;

- Sanktuarium pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym;

- Kościół pw. św. Stanisława BM w Czeladzi.

+Grzegorz Kaszak
Biskup Sosnowiecki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.