KUL: Ks. Paweł Sproncel obronił pracę doktorską

Data dodania: 2021.09.28

Kolejny kapłan diecezji sosnowieckiej ukończył studia specjalistyczne i obronił pracę doktorską. W poniedziałek 28 września na auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła się publiczna dyskusja nad naukową dysertacją, napisaną przez ks. Pawła Sproncla.

Ks. Sproncel studiował na Wydziale Teologicznym KUL w sekcji Teologii Pastoralnej i Katechetyki Instytutu Nauk Teologicznych. Praca doktorska, napisana pod kierownictwem promotora - o. dr. hab. Marka Fiałkowskiego OFMConv. - dotyczyła dziedziny teologii pastoralnej.

Tytuł dysertacji brzmi: "Kultura tymczasowości jako wyzwanie dla duszpasterstwa Kościoła w świetle nauczania Papieża Franciszka. Studium teologicznopatoralne".

Recenzentami pracy doktorskiej ks. Sproncla byli: bp dr hab. Wiesław Śmigiel oraz prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz. W recenzji wydanej przez bp. Śmigla, dotyczącej oceny aspektu merytorycznego pracy, można przeczytać m.in.:

- Dysertacja stanowi odważne i rzetelne opracowanie naukowe nowego obszaru badawczego. Pogłębione analizy nauczania Papieża Franciszka, dokumentów Kościoła, opracowań teoretycznych i badań empirycznych czynią z tej pracy swoisty punkt odniesienia dla dalszych badań. Ktokolwiek bowiem będzie zajmował się kulturą tymczasowości i jej znaczeniem dla duszpasterstwa, powinien odnieść się do pracy ks. Pawła Sproncla. napisał bp Śmigiel.

Ks. dr Paweł Sproncel pochodzi z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Dąbrowie Górniczej. Święcenia kapłańskie przyjął w 2014 r. Od sierpnia 2021 r. pełni rolę kapelana i sekretarza Biskupa Sosnowieckiego - Grzegorza Kaszaka.

tekst: ks. Przemysław Lech
foto: ks. Michał Borda