Kuria: za nami Konferencja Księży Dziekanów

Data dodania: 2024.10.31

Wspólna modlitwa oraz komunikacja najważniejszych wyzwań pastoralnych i ewangelizacyjnych w przyszłości to najważniejsze punkty Konferencji Księży Dziekanów, która odbyła się 31 października w budynku Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Spotkaniu przewodniczył bp Artur Ważny.

W zebraniu uczestniczyli także dyrektorzy poszczególnych wydziałów kurialnych, a gościem specjalnym był o. dr Janusz Sok, redemptorysta, członek działającej w diecezji sosnowieckiej Komisji ds. rozeznania i rozwoju, zajmujący się analizą spraw z zakresu duszpasterstwa.

- Potrzebna jest zmiana naszego paradygmatu duszpasterskiego. Jezus przecież powoływał grzeszników, aby dopiero budując z nimi relacje przemieniać ich wewnętrznie. - mówił bp Artur Ważny, komentując fragment Ewangelii św. Łukasza o posłaniu siedemdziesięciu dwóch uczniów (por. Łk 10, 1-9). - I my powinniśmy to naśladować: nie zaczynać od moralizowania, ale od zapraszania do wspólnoty i budowania relacji międzyludzkich. Z tego dopiero może zrodzić się w naszych wiernych, często poranionych i pogubionych, pragnienie moralnej przemiany i uporządkowania swojego życia. – zauważył.

Biskup uwrażliwiał również księży na kwestię organizacji duszpasterstwa w kontekście tygodnia. Zwrócił szczególną uwagę na świętowanie niedzieli:

- Najważniejsza jest niedziela. Skupmy się na niedzieli. Dla wiernych niedziela jest często jedynym dniem, w którym mogą przyjść do kościoła, spędzić czas i się zaangażować. – podkreślił bp Ważny. Eucharystia powinna być dopracowana, pięknie odprawiana. Tutaj ważny jest obok sposobu sprawowania Mszy przez celebransa, wspólny śpiew, obecność organisty oraz dobrze przygotowana homilia niedzielna. Nie powinno jej brakować, nie powinno się jej zastępować odczytywaniem gotowych tekstów czy komunikatów – przypomniał biskup sosnowiecki.

- Będę chciał się spotkać z każdym z was i po prostu szczerze porozmawiać – zwrócił się do dziekanów o. Janusz Sok CSsR.Nie przychodzę z ramienia komisji z jakimś gotowym planem duszpasterskim do wdrożenia. Chcę poznać wasz punkt widzenia, to z czym się zmagacie, ale też jakie macie pomysły i oczekiwania, chociażby wobec Biskupa czy kurii. – wyjaśnił członek Komisji ds. rozeznania i rozwoju.

W czasie konferencji dziekanów poruszono również temat zbliżającego się w Kościele Jubileuszu Roku 2025. Ks. Łukasz Tkaczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, przybliżył zebranym m.in. ideę roku jubileuszowego w wymiarze diecezjalnym, m.in. przedstawił propozycję listy kościołów jubileuszowych, w których będzie można uzyskać łaskę odpustu i do których organizowane będą lokalne pielgrzymki. Zgodnie z przekazanym księżom dziekanom kalendarium roku jubileuszowego początek tego wyjątkowego czasu zaplanowano w Kościele na 24 grudnia br., a w Diecezji - na 29 grudnia br.

Ks. Szymon Wojciechowski, dyrektor Wydziału ds. Ewangelizacji zapoznał księży dziekanów z planem reorganizacji duszpasterstwa dzieci i młodzieży. Najważniejszą zmianą będzie przejście z systemu dekanalnych duszpasterzy dzieci i młodzieży na system rejonowy (rejon to kilka dekanatów). W każdym rejonie zostanie wyłoniony duszpasterz rejonowy, a w jego zadaniach będzie wspierać go wyłoniony świecki animator lub animatorka rejonowa.

Dyrektor Wydziału Katechetycznego - ks. Michał Borda - przedstawił aktualny status rozmów Konferencji Episkopatu Polski ze stroną rządową, dotyczących organizacji lekcji religii w naszym kraju. Przypomniał także o doręczaniu sprawozdań katechetycznych z minionego roku szkolnego.

O diecezjalnych jubileuszach małżeńskich i zasadach obowiązujących w ramach diecezjalnego systemu przygotowania do sakramentu małżeństwa przypomniał ks. Karol Nędza z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Poinformował także o możliwości wzięcia udziału w pielgrzymce rodzin na Rok Jubileuszowy 2025 w Rzymie.

ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.