LSO: prawie 50 kandydatów do posługi lektora

Data dodania: 2023.11.04

4 listopada w Domu Katolickim w Sosnowcu odbył się egzamin kończący Diecezjalny Kurs Lektorski. W cyklu spotkań formacyjnych wzięło udział prawie 50 kandydatów, którzy rozeznali w sobie pragnienie rozważania i odczytywania Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym.

Kurs lektorski ma zawsze dwojaki charakter: formacyjny i edukacyjny. Obejmuje zdobywanie umiejętności praktycznych i teoretycznych z zakresu liturgii, ale również skłania do rozwijania osobistej duchowości biblijnej ministranta i lektora.

Jak zauważa ks. Łukasz Tkaczyk, diecezjalny moderator Liturgicznej Służby Ołtarza, przed nowymi lektorami pojawią się także inne, nowe zadania w zgromadzeniu liturgicznym:

- Lektorzy będą odtąd wykonywali podczas uroczystych liturgii zadania turyferariusza i nawikulariusza, czyli ministrantów kadzidła oraz akolity – niosącego świece. – wylicza diecezjalny duszpasterz ministrantów i dodaje, że dla młodych ludzi uczestniczących w kursie, jest on okazją do zbudowania wspólnoty i odkrywania jej w szerszym kontekście całego Kościoła, do którego należą.

Wśród nowych lektorów znaleźli się m.in. Mateusz Baczyński i Marcin Brożek. Na co dzień służą przy ołtarzu w parafii pw. NMP Różańcowej w Sosnowcu-Klimontowie. Zgodnie podkreślają, że udział w kursie lektorskim był dla nich nowym, cennym doświadczeniem. Mieli okazję lepiej poznać budowę i znaczenie poszczególnych ksiąg Pisma Świętego. Wzięli udział w zajęciach z fonetyki i emisji głosu. Odbyły się także próby czytania do mikrofonu.

W ramach duszpasterstwa Liturgicznej Służby Ołtarza w diecezji sosnowieckiej organizowane są kursy lektorskie i na ceremoniarza, a także odbywają się cykliczne dni skupienia. Najbliższy jest skierowany do ustanowionych już ceremoniarzy, którzy 18 listopada w godz. 10:00 - 16:00 spotkają się w Domu SZILO w Czeladzi. W ramach dnia skupienia będzie m.in. wspólna Eucharystia i spotkanie przy stole z abp. Adrianem Galbasem SAC.

Przed nami także Diecezjalny Kurs na Ceremoniarza. W kursie mogą wziąć udział lektorzy, którzy są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami. Szkolenie obejmuje cztery zjazdy, z których pierwszy odbędzie się w dniach 1-3 grudnia br. Zgłoszenia na kurs dokonują księża-opiekunowie parafialnych wspólnot LSO. Szczegóły można znaleźć na stronie www.ministranci.sosnowiec.pl .

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech