Młodzi Jałmużnicy na start!

Data dodania: 2019.10.03

Blisko pięciuset wolontariuszy wraz z opiekunami zebrało się 2 października w Sali Widowiskowo-Koncertowej MUZA w Sosnowcu, aby uczestniczyć w uroczystej inauguracji IX już edycji programu „Młodzi Jałmużnicy”. Od tego momentu ochotnicy z zapałem i pozytywną energią będą mogli przystąpić do realizacji projektów mających na celu wsparcie osób najbardziej potrzebujących.

Uczniów ze Szkolnych Kół Caritas przywitał ks. Łukasz Gładki – Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Sosnowieckiej. W swoim słowie powitalnym dziękował młodzieży za dotychczasowe zaangażowanie. Zaznaczył, że nie sposób nie zastanawiać się nad tym, ile wysiłku musieli oni włożyć w podejmowane przez siebie działania, skoro udało im się do tej pory tak wiele osiągnąć. Jednocześnie zachęcał wolontariuszy, aby nadal pozostawali posłańcami Bożej miłości i nieśli ją do wszystkich zakątków świata.

Inaugurację uświetnił swoją obecnością Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak, który przemówił do młodzieży. Wyrażał swoją wdzięczność za podejmowany przez nich trud i wysiłek. Zapewniał wolontariuszy, że są fantastyczni i pamięta o nich w swoich modlitwach. Na słowa Księdza Biskupa uczniowie odpowiedzieli gromkimi brawami. Swoje podziękowania przekazał wolontariuszom również Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej – ks. Tomasz Folga.

Na zakończenie części oficjalnej prowadzący, Marcin Skorek, zaprosił młodzież do obejrzenia filmu, pt. „Dotknij nieba”. Jest to historia powstania największego hitu religijnego w dziejach USA. Tę poruszającą opowieść o wierze, miłości, sile muzyki, a przede wszystkim o utworze, dzięki któremu setki tysięcy ludzi odmieniło swoje życie, wolontariusze oglądali z nieskrywanym wzruszeniem. Film pokazał im, że Bóg nawet z negatywnych emocji i niespełnionych nadziei potrafi wyprowadzić dobro.

Zakończenie seansu nie oznaczało jednak zakończenia wydarzenia, bowiem już po krótkiej przerwie na scenie sosnowieckiej MUZY pojawił się zespół POZIOM 600. Jest to jedna z najdłużej działających na Śląsku grup rock’n’rollowych, która zagrała setki koncertów, w tym m.in. na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Muzyczne spotkanie z zespołem rozpoczęło się od utworu „Pomóż mi Ojcze”, który jest świadectwem wiary lidera grupy – Piotra Cybułki. Występ był swoistym drogowskazem dla młodych ludzi, ze względu na teksty piosenek i rady wokalisty dotyczące unikania uzależnień. Druga część programu poświęcona była nieżyjącym idolom rocka, których muzyczne kariery przerwały narkotyki i alkohol (Ryszard Riedel, Jimmy Hendrix, Kurt Cobain, Jim Morrison). Autentyczność wypowiedzi artysty i poruszający klimat spotkania skłoniły uczniów do refleksji nad pięknem i kruchością ludzkiego życia.

Inauguracja programu „Młodzi Jałmużnicy” była nie tylko okazją do symbolicznego podziękowania wolontariuszom za ich codzienny wysiłek, ale także zachętą do podejmowania kolejnych działań będących odzwierciedleniem miłości Boga. Dziękujemy za tak liczne przybycie!

Tekst: ks Łukasz Gładki

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.