Msza z racji 41. rocznicy Porozumienia Katowickiego

Data dodania: 2021.09.11

W Sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu odbyła się pierwsza część obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego. Mszy świętej przewodniczył pochodzący z Dąbrowy Górniczej – bp Jerzy Maculewicz, administrator apostolski w Uzbekistanie. W nabożeństwie uczestniczył także m.in. przewodniczący NSZZ „Solidarność” – Piotr Duda.

Na początku Eucharystii, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ks. Mariusz Karaś, odczytał list Biskupa Sosnowieckiego - Grzegorza Kaszaka – skierowany do uczestników uroczystości. (Treść listu dostępna jest TUTAJ)

W homilii wygłoszonej przez ks. Stanisława Puchałę – duszpasterza śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, można było usłyszeć refleksję na tematy historyczne i społeczne.

- Czy we współczesnej Polsce, w której kolejne historyczne rocznice odbywają się w trudnej atmosferze braku porozumienia, można jeszcze wierzyć, że sięganie pamięcią wstecz, ma jakiś sens? Na to pytanie odpowiadam z głębokim przekonaniem: Można. Można, o ile wszyscy, którzy je wspominają, zrozumieją, że pamięć to coś więcej, niż zapamiętane fakty. Pamięć to zobowiązanie.

Wspominanie rocznic jest nam potrzebne dla przypomnienia sobie istoty wspominanych wydarzeń, emocji które im towarzyszyły, wartości, które były ich owocem oraz spojrzenie przez ich pryzmat na teraźniejszość i przyszłość – przekonywał ks. Puchała.

Wśród gości obecnych na uroczystości znaleźli się m.in. Andrzej Dera - sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Michał Wójcik, minister członek Rady Ministrów, Bogdan Święczkowski - prokurator krajowy, Jarosław Wieczorek - wojewoda śląski, Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego oraz Marcin Bazylak – prezydent Dąbrowy Górniczej.

Na Mszy świętej stawiło się kilkanaście pocztów sztandarowych, wystawionych przez związki zawodowe górników i hutników, a także reprezentacje dąbrowskich szkół i instytucji.

Pierwszą część uroczystości zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej. Następnie poczty sztandarowe wraz z delegacjami i zaproszonymi gośćmi udali się na plac przykościelny, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem katyńskim.

Bp Jerzy Maculewicz w rozmowie z Biurem Prasowym Diecezji Sosnowieckiej wspomina czas tworzenia się zrębów związkowych „Solidarności” w przestrzeni parafialnej kościoła pw. św. Antoniego.

- Prawdopodobnie na początku lat osiemdziesiątych tu „na Górce” rozpoczęły się Msze za Ojczyznę, których idea zrodziła się po wyborze Jana Pawła II na papieża. I to był taki pierwszy bodziec, który sprawił, że właśnie w tej parafii zaczęło się tworzyć duszpasterstwo ludzi pracy. Proboszczem był wówczas o. Wojnar OFM. W stanie wojennym, gdy wybuchł strajk na Hucie Katowice, nasi franciszkanie posługiwali i wspierali robotników.

I tak „na Górce” stworzyło się środowisko nieoficjalnych spotkań „Solidarności”, zwłaszcza osób pracujących na Hucie Katowice. W tym czasie zacząłem również i ja działać w tym duszpasterstwie i poznawać ludzi, którzy działali w Związku – wspomina bp Maculewicz.

Porozumienia katowickie podpisane w Hucie Katowice (obecnie: ArcelorMittal Poland), przesądziły o powstaniu NSZZ „Solidarność” jako jednolitego, ogólnopolskiego związku zawodowego. Treść porozumień stała się w rzeczywistości ustawą o związkach zawodowych.

O ile podpisane wcześniej porozumienia ze Szczecina, z Gdańska i Jastrzębia-Zdroju tworzyły podstawy ówczesnej umowy społecznej, o tyle Porozumienie Katowickie było dopełnieniem tej umowy. Porozumienie podpisane w Hucie Katowice dotyczyło przede wszystkim gwarancji realizacji Porozumienia Gdańskiego w zakresie tworzenia struktur Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych na terenie całego kraju.

tekst i zdjęcia: ks. Przemysław Lech

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.