Nasi na lekcji o niepodległości w Warszawie

Data dodania: 2018.05.02

Człowiek pochłania wiedzę najbardziej, gdy doświadcza na własnej skórze. Z tym przeświadczeniem grupa Ministrantów, Lektorów i Dziewczęcej Służby Maryjnej wyruszyła z par. NMP Różańcowej w Sosnowcu na trzydniową wycieczkę do Niepokalanowa oraz Warszawy w dniach 26-28 kwietnia 2018r. Organizatorem i opiekunem wyjazdu był ks. Łukasz Lisowski wraz z Olimpią Kucharską, jako gość szczególny towarzyszył im ks. Krystian Kucharczyk. Szlak współczesnych męczenników, na których ofierze życia rodziła się niepodległość wiódł przez miejsca związane z osobami różnych czasów, ukazując przesłanie i dając do zrozumienia, że każdy Polak jest twórcą wolności, suwerenności i obrońcą własnego kraju.

Młodzi pierwszego dnia odwiedzili Niepokalanów, z którym związana jest postać św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wspólna Eucharystia w kaplicy, gdzie sprawował ją święty, była momentem powrotu do czasów przedwojennych. Dało się zauważyć po twarzach dzieci i młodzieży szok spowodowanym zderzeniem dwóch światów: tego sprzed prawie stu lat i tego dzisiaj. Muzeum Niepokalanowskie przybliżyło im sylwetkę Maksymiliana oraz czasy, w jakich przyszło żyć jemu współczesnym, jak również pewien dorobek myśli technicznej, który wtedy był dostępny. Po muzeum był czas na obejrzenie Panoramy Tysiąclecia, w której od początku powstania dziejów Polskich do czasów współczesnych została ukazana idea rodzącej się niepodległości naszego narodu. Podsumowaniem całego dnia było przeżycie wspólnie jedynego mechanicznego Misterium Męki Pańskiej.

Drugi dzień rozpoczął się od Mszy w muzealnej kaplicy, a następnie zwiedzania samego Muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzi odkrywcy losów własnego narodu skierowali kolejno swe kroki  do Grobu Nieznanego Żołnierza, by od niego udać się Krakowskim Przedmieściem i odkrywać wybrane miejsca, związane życiem i działalnością takich wielkich Polaków jak: Fryderyk Chopin, ks. Jan Twardowski, Bolesław Prus, Maria Skłodowska-Curie oraz miejsca ważne także pod względem religijnym dla każdego Polaka: kościół Świętego Krzyża, kościół św. Anny, Plac Zamkowy, ulicę Świętojańską i Archikatedrę, Rynek Starego Miasta, ul. Podwale (pomnik Małego Powstańca). Zakończeniem zwiedzania tego dnia było nawiedzenie przez młodych Świątyni Opatrzności Bożej i oddanie hołdu ostatniemu Prezydentowi na uchodźctwie Ryszardowi Kaczorowskiemu.

Ministranci i Lektorzy oraz Dziewczęca Służba Maryjna parafii Różańcowej trzeci dzień rozpoczęli od Mszy Świętej w Katedrze Wojska Polskiego, skąd swe kroki skierowali ku Pomnikowi Powstania Warszawskiego na ul. Długiej, który znajduje przy budynku Sądu Najwyższego. Mieli także okazję być w miejscach związanych z Marią Skłodowską-Curie, w kościele św. Jacka, kościele Dominikanów, na Rynku Nowego Miasta, kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, a także zwiedzić Park Multimedialny i bulwary wiślane. Być sosnowiczaninem, a nie odwiedzić Jaka Kiepury, to byłby wielki nietakt, dlatego też udaliśmy się na Stare Powązki by, tam nawiedzić artystę oraz by zobaczyć nagrobki ojców narodu, sztuki, literatury i polityków. Na zakończenie młodzi udali się na Stadion Narodowy. Zachęcamy by podążyć za nimi szlakiem, który sami przebyli i w naszym mieście odnaleźć miejsca i wielkie osobowości, które wypłynęły na losy małej Ojczyzny-Sosnowca oraz dużej Polski.

Materiał organizatorów wyjazdu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.