Niedziela Palmowa w pustej Katedrze

Data dodania: 2020.04.05

Podobnie jak w świątyniach całej Polski, także w sosnowieckiej Katedrze Msze św. Niedzieli Palmowej odprawiane były niemal bez udziału wiernych, zgodnie z wprowadzonymi na czas epidemii normami prawnymi. Nie było procesji z palmami, tłumów dzieci i dorosłych, wielobarwnych i pięknych palm, a błogosławieństwo gałązek odbywało się bez pokropienia wodą święconą.

Eucharystii o g. 12 przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak przypominając w kazaniu, że na ile tylko w tym trudnym czasie możemy, powinniśmy włączyć się w rozważanie Chrystusowej męki. Opierając się na słowach św. Faustyny podkreślał, że przynosi to wielką korzyść nam i radość Chrystusowi.

"Panuje wśród nas wielki niepokój. Jakże zmieniło się życie Polaka. Mimo wszystko, niekiedy wydawałoby się wbrew nadziei, rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia - czasu, w którym w sposób szczególny pochylimy się nad męką i śmiercią Pana naszego Jezusa Chrystusa. Czy warto w tych czasach, w tej okrojonej w możliwości formie rozważać tę mękę? Nie tylko warto, ale wręcz trzeba!" - powiedział Biskup.

Na zakończenie Eucharystii odśpiewano suplikacje jako modlitwę błagalną o oddalenie epidemii.

FOTO: ks. Michał Jamroś